Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

BANSKÁ ŠTIAVNICA: Objav tri vrstvy štiavnického genius loci – baníctvo, skvostné budovy a mnoho hviezd v noci

15. februára 2017 | Blog Regióny

Autor:

V pevnom objatí divokej lesnej zelene leží ukryté magické miesto. Spojenie uličiek vydláždených boľavou históriou, pretkaných príbehmi umelcov a ozdobených architektonickými skvostmi vytvára vzácny súzvuk. Táto kombinácia poskytuje návštevníkom naozaj jedinečný zážitok.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Banská Štiavnica je vyhľadávaným miestom pre nádejných fotografov, ktorí si radi obujú turistické topánky a vystúpia na neďaleký vrch Sitno. V tichosti čakajú, kým sa nebo zmení na nádhernú oblohu posiatu hviezdami, ktorú narúša minimálny svetelný smog. Popri pohľade na nekonečné spektrum hviezd ich lákajú aj asymetricky strihané ulice, ktoré lemujú domce v pôvodnom historickom šate.

Jedna z ulíc vedie na Námestie svätej Trojice. V obkolesení meštianskych domov, ktoré kedysi patrili bohatým občanom a banským podnikateľom, sa vyníma morový stĺp. Tento symbol vďaky za ústup morovej epidémie stojí dodnes a súčasníkov starostlivo stráži pred podobnými nešťastiami. Na námestí sa už tradične každý rok usporadúva Štiavnický živý šach Animatus Lusus vyhľadávaný návštevníkmi z blízkeho i šíreho okolia.

Pred tým, ako predstavíme skvelý celoročný kultúrny program mesta, otvorme si ešte na chvíľu historické okienko. Ukážkové banícke mesto si pamätá fáranie už od čias Keltov, ktorí toto územie osídlili už v 3. storočí pred naším letopočtom.  K ťažbe zlata postupom času pribudla aj ťažba striebra. Banícku činnosť pozastavilo plienenie a vraždenie v roku 1442. Finálnou nešťastnou bodkou bolo zemetrasenie v roku 1443, po ktorom obyvatelia museli mesto vybudovať od základov. Zostalo však verné svojej činnosti a dôkazy o znalosti remesla spečatilo vytvorením Vysokej banskej školy v roku 1763, ktorá sa stala prvou školou takéhoto zamerania v Európe.

Banskoštiavnická kalvária postavená v roku 1751 (vzadu). Budova vpredu nesie názov Nový zámok a pochádza z obdobia renesancie. Zdroj: ttstudio.sk

Ak vašu myseľ často preťažujú práce moderným spôsobom, neexistuje lepší oddych, ako „útek“ do prírody. Banská Štiavnica vás privíta s otvorenou náručou a naozaj pestrými možnosťami trávenia voľného času. Je bicykel vaším verným priateľom? Potom určite oceníte množstvo horských cyklotrás určených pre všetky vekové i výkonnostné kategórie. Pokiaľ radšej chodíte „po svojich“, v tom prípade je turistických a náučných chodníkov na výber tiež neúrekom. Na svoje si prídu aj nadšenci prekrásnych výhľadov. Taktiež vášniví rybári či milovníci koní sa zaraz do Štiavnicu zamilujú. Svoje putovanie môžete zakončiť oddychom pri obľúbenom jazere s názvom Počúvadlo.

V prípade, že obľubujete architektúru, vedzte, že v okolí Banskej Štiavnice sa nachádza niekoľko historických kostolov a zrúcanín hradov. Aktívnejšie typy môže zaujať pestrosť banskoštiavnického kultúrneho programu. Medzi najznámejšie podujatia patria napríklad Festival kumštu, remesla a zábavy konajúci sa v máji, septembrové Dni sv. Huberta či Štyavnický vjanočný jarmok v decembri. Keby sme však chceli vymenovať všetky tamojšie podujatia, nestačila by nám ani jedna strana. Výber je bohatý, o príležitosti, ako zažiť niečo úchvatné, vskutku nie je núdza. A ak by sa predsa len práve počas vašej návštevy nič nedialo, tak miestne umelecké obchodíky dokážu navodiť atmosféru jedinečnosti po celý rok. Za bodku vášho výletu odporúčame návštevu obľúbenej kaviarne Divná pani, ktorú sa oplatí v Banskej Štiavnici preskúmať.

Dôležité informácie:

  • Banská Štiavnica leží v Banskobystrickom kraji
  • V 3. storočí p.n.l. tam sídlili Kelti
  • Mesto a technické pamiatky okolia boli v roku 1993 zapísané do zoznamu UNESCO
  • Z Banskej Štiavnice pochádza herečka Magda Vášáryová
  • Iste si vyberiete z rozličných možností trávenia voľného času v prírode alebo z bohatej ponuky kultúrneho vyžitia

 

 

O autorovi

Valentína Tuhá

Valentína Tuhá

Pochádza z Levíc, i keď jej korene siahajú na východ. Jej záľubou sú cudzie jazyky i jazyk slovenský. Nekorunovaným kráľom jej knižných poličiek je jednoznačne J. Steinbeck. K dobrému príbehu nepohrdne tabličkou čokolády. Miluje tanec, zaujíma sa o komunikáciu vo všetkých formách a rada sa rozpráva s osobami netradičných názorov. Ak ste jednou z nich, neváhajte ju osloviť – valentina.tuha@gmail.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať