Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Baška Klimek: Zatiaľ som nezažila nič lepšie, ako prekonávanie samého seba

14. júla 2017 | Blog Na kus reči

Autor:

Baška Klimek pracovala vo viacerých reklamných agentúrach a neskôr v Impact HUB-e, kde pomáhala startupom a podnikateľom. Venovala sa projektom, ktorých cieľom je pozitívna zmena v spoločnosti, no zároveň vytvárajú zisk. Verí, že na Slovensku sa môže veľa zmeniť, keď sa o to budeme usilovať. Snaží sa učiť od druhých a nikdy neodmietne čaj či pivo so zaujímavým človekom, ktorý sa chce porozprávať alebo potrebuje pomoc so svojím nápadom či snom. Rada cestuje, ideálne sama, po slovenských, ale aj európskych mestách. Momentálne sa venuje Butterfly Effect Programu, Nexterii a učí študentov inovačný manažment v Trnave.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Spoluzaložila si Impact HUB, kde si rozbiehala aktivity na podporu sociálnych inovácií a zodpovedného biznisu. Pre našu krajinu je to stále pomerne nová vec. Ako vnímaš situáciu v tejto oblasti na Slovensku?

Vnímam to tak, ako celé Slovensko. Sme ešte veľmi mladý, neskúsený národ. Preto často hodnotíme na základe toho mála informácií, čo o téme máme. Už nejaký ten čas sa snažím ukazovať okoliu, že je to vlastne dosť cool vec tie sociálne inovácie alebo mne bližšia oblasť – technology for good. Ako príklad povedzme skvelé vzdelávacie hry, virtuálnu realitu, vďaka ktorej zažiješ na chvíľu to, aké je to byť autistom, alebo sa ponoríš do virtuálneho atlasu ľudského tela, ktorý pomáha medikom pri štúdiu. Predstav si mobilné aplikácie zachraňujúce ľudské životy či najmenší ekologický príbytok v podobe kapsuly. Aj za týmito príbehmi stoja Slováci. Myslím, že sa slovenské prostredie v tomto smere zlepšuje. Vznikajú online komunity, biznis inkubátory, aj média začínajú postupne o týchto zmyslupných projektoch a službách hovoriť.

Tento rok si z Impact Inkubátora odišla. Čo ťa k tomu viedlo?

Rozbehnutie vlastného projektu ťa veľa naučí. Spoznáš to najlepšie aj najhoršie zo seba samého, svoje limity. Narazila som na ne a rozhodla sa ich prekročiť v oveľa neistejšom prostredí, v akom som bola doteraz. Stále mám v hlave a pred sebou svoju víziu a cieľ, akým človekom chcem raz byť. Pre odchod som mala niekoľko dôvodov. No bola to dlhšie plánovaná vec. Po mojom rozhodnutí som ostala v HUBe ešte päť mesiacov. Odísť zo dňa na deň by bolo nezodpovedné voči tomu, čo som budovala s mnohými ľuďmi. Spoločne sme všetko nastavili tak, aby bol môj odchod prirodzeným vývojom udalostí. Aj naďalej tímu v HUB-e veľmi fandím. Málokto vie, aké náročné je robiť a udržať takýto koncept na Slovensku.

Teraz sa venujem viacerým projektom. Začiatkom marca ma Lucia Šicko „namočila“ do skvelej myšlienky Butterfly Effect Programu. Ide o fulltime vzdelávací program spájajúci digitálne aj biznis zručnosti. Cieľom je vybudovať platformu, kde sa rôzne digitálne firmy delia o know-how s mladými talentmi a meniť tak vzdelávanie aj samotné nastavenie ekonomiky v našej krajine, ktoré momentálne nie je funkčné.

Okrem toho sa už nejaký čas venujem študentom v neziskovej organizácii Nexteria ako guide a najnovšie v nej budujem partnerstvá s firmami aj neziskovým sektorom. Večery teda trávim s o päť až desať rokov mladšími hlavami pri témach ako Internet of Things. Diskutujeme o hraniciach zodpovednosti, korupcii a líderstve. Niekedy sa to odohráva priamo vo firmách, inokedy skončíme na lavičkách na starom moste (úsmev).


Na chvíľu v Bergene. Zdroj: Baška Klimek

Odkedy si skončila vysokú školu prešlo len 5 rokov, avšak ty si sa dokázala dostať veľmi ďaleko. Veríme, že to nebolo jednoduché a stálo ťa to veľa úsilia. Prezraď nám, čo je tvojou najväčšou motiváciou?

Strach z apatie voči tomu, čo sa deje okolo mňa, a z toho, že nebudem mať v živote pre nič vášeň. Desím sa dňa, keď si poviem, že ma nič nebaví a že sa nudím. Inšpirujú ma ľudia v mojom okolí, ktorí sa vydržia venovať jednej veci dlhodobo a doťahujú ju do konca až s miernym fanatizmom. Či už je to skladanie vysnívaného bicykla kus po kúsku alebo rozbiehanie vlastnej firmičky. Ide o to, ako sa do toho dokážu zažrať.

Čo pokladáš za svoj najväčší osobný úspech?

Že som dokázala ustáť nejeden neúspech (úsmev). Aj pracovný, aj medziľudský. Neúspechov sa bojím, ako každý. Nenarodila som sa takou „otvorenou“, za akú ma mnohí v súčasnosti považujú. Dlho som si nevedela vypýtať radu. Radšej som všetko sama oddrela. To sa však zmenilo. Stále nie je pre mňa ľahké žiadať ľudí o pomoc, no už som to párkrát zvládla. A je skvelé vidieť, koľko ľudí vo vašom okolí vám je vlastne ochotných pomôcť.

Môj osobný úspech je priznať si, že v niečom nie som dobrá a nechať sa viesť inými. Som v tomto dosť pochabá. Často si urobím po svojom a zoberiem ten risk. Skúsim niečo, vytvorím niečo, no vždy mi to ustáť pomôže až pokora. Priznať si, že potrebujem pomoc ďalších, aby si som tie skvelé veci dokázala urobiť udržateľnými.

Sama tvrdíš, že si introvert. Veľa ľudí ťa avšak vníma ako extroverta. Ako si zvládla si vybudovať zdravé sebavedomie, ktoré je v súčasnosti také potrebné?

Je to taká schizofrénia, ktorá ma vo väčšine prípadov posúva za hranice mojej komfortnej zóny. Niekedy ma to však stojí veľa síl. V súkromí a osobnostne som introvert. Zároveň som avšak naučený extrovert, ktorého si vyžaduje môj profesionálny život. So sebavedomím to mám tak, že viac ako sebe verím veciam, ktoré robím a chcem rozbehnúť. Nemyslím si, že v niečom vynikám. Obklopujem sa kolegami a priateľmi, ktorí sú často jeden, dva aj päť levelov nado mnou. Učím sa pri nich.

Sebavedomie som paradoxne získala svojimi pádmi a chybami. Niekedy ma prekvapuje, ako môžem pri tom všetkom, čo som pokazila, byť tam, kde som. Balansujem na hrane nevedomosti a túžby rozbiehať nové veci. Padám a vstávam skoro každý deň. No keď raz zažiješ pád, druhýkrát vieš, čo čakať a to ťa robí sebavedomejším a istejším. Vieš, že si to raz pokazil, no prežil. Ak som teda v niečom neistá, neutečiem, ale vykročím k tomu. Ten pocit, keď zvládneš to, o čom si si myslel, že na to nemáš, je neskutočný. Zatiaľ som nezažila nič lepšie na svete, ako prekonávanie samého seba.

O autorovi

Veronika Verešová

Veronika Verešová

Pochádza z malej dedinky pri Žiline. Aj napriek tomu, že študuje žurnalistiku a sociológiu v Brne, Slovensko stále zostáva v jej srdci. Nie je jej ľahostajné a verí, že naša krajina stojí za námahu. Zaujíma sa o svetovú i slovenskú históriu. Miluje dobrú alternatívnu folkovú hudbu, vlčie maky a levanduľu. Číta neznáme knihy, túži precestovať svet a napísať o ňom vlastnú knihu. Zvedavosť patrí medzi jej vlastnosti a rada objavuje čarovné miesta. Ak sa také nachádza aj vo vašom okolí, neváhajte jej dať vedieť na: veronika.veresova8@gmail.com

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať