Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Čajkov: Na jazyku chuť vína, na očiach krása tradície

26. apríla 2017 | Blog Regióny

Autor:

Výrok Homéra hovorí: „K ľudskému šťastiu a úsmevnej pohode patrí prestretý stôl, víno, priatelia a hudba.“ Ak sa Vám táto kombinácia pozdáva, existuje jedno miesto, kde sa všetky tieto radosti života stretávajú. Nazrite s nami do oblasti prevoňanej hroznom, sľubujúcej víno nádherných chutí.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Obec Čajkov sa nachádza neďaleko mesta Levice a patrí do Tekovského regiónu, preto sa vyznačuje istými špecifikami tamojšej oblasti. Veľmi známy je tekovský bohato zdobený kroj vzbudzujúci obdiv ako u slovenských, tak i u zahraničných návštevníkov. Bábiky v tekovskom kroji, ktoré sa vyrábajú aj v Čajkove, predstavujú krásny a výnimočný suvenír z danej oblasti.

Nápoj bohov

Ako sme už spomínali, Čajkov je známy vinohradníctvom a produkciou vína. Tejto činnosti sa venuje väčšina obyvateľstva. Každoročne sa v obci organizujú obľúbené Čajkovské vinobranie a Oblastná degustácia vín.

Čajkovské vinobranie sa tento rok v Čajkove uskutoční 21.9.2017. Naskytne sa vám možnosť uvidieť krojovaný sprievod sprevádzaný dychovou hudbou či vystúpenia folklórnych súborov. Zároveň budete môcť ochutnať oblastné špeciality, medzi ktorými nesmú chýbať napríklad pukanské párance či makové perky.

Dvadsiaty tretí ročník oblastnej degustácie vín v Čajkove sa uskutoční dňa 29.4.2017. Zámerom je zhodnotenie produkcie vín rôznych výrobcov, podnikov i malých pestovateľov. V rámci súťaže sa vína degustujú i hodnotia, a vyskúšať si rôznorodosť ich chutí môže aj široká verejnosť. Na podujatí sa prepája odborné i laické osadenstvo, ktoré sa môže navzájom obohacovať a nadväzovať kontakty.

Bábika v typickom tekovskom kroji. Zdroj: zpiestan.sk

Bábika v typickom tekovskom kroji. Zdroj: zpiestan.sk

Čilejkári

Čajkov je súčasťou ešte jednej oblasti, ktorá sa nazýva čilejkárska. Je osobitá z nárečových aj národopisných dôvodov. Čilejkárska oblasť sa považuje za jadro Tekovskej župy. Spoločnými črtami čilejkárskych obcí je slovenské obyvateľstvo, používanie špecifického dialektu a tradičný ženský odev, ktorý sa odlišuje od tradičných odevov z okolia. Čilejkárky si rady kupovali továrenské textílie, nebol to však jediný dôvod, ktorý vývin kroja vo výraznej miere ovplyvnil. Často chodievali pracovať na veľkostatky, prichádzali do styku s Maďarmi a inšpirovali sa prvkami „cudzej“ módy.

Ak zvažujete vydať sa v jarných mesiacoch na zaujímavý výlet, Tekovský región, prípadne Čajkov samotný, určite nebudú krokom vedľa. Na zdravie!

 

Dôležité informácie:

  • Čajkov sa nachádza v Tekovskom regióne
  • Počet obyvateľov: 962 (sčítanie v r. 2015)
  • Obec je známou vinohradníckou a vinárskou oblasťou
  • Obec je súčasťou čilejkárskej oblasti
  • Dve najvýraznejšie podujatia v obci sú Oblastná degustácia vín a Čajkovské vinobranie

Zdroj: levican.sk, slovakregion.sk, sdv.sk, style.hnonline.sk, velkekozmalovce.sk,

O autorovi

Valentína Tuhá

Valentína Tuhá

Pochádza z Levíc, i keď jej korene siahajú na východ. Jej záľubou sú cudzie jazyky i jazyk slovenský. Nekorunovaným kráľom jej knižných poličiek je jednoznačne J. Steinbeck. K dobrému príbehu nepohrdne tabličkou čokolády. Miluje tanec, zaujíma sa o komunikáciu vo všetkých formách a rada sa rozpráva s osobami netradičných názorov. Ak ste jednou z nich, neváhajte ju osloviť – valentina.tuha@gmail.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať