Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Červenica: Budúci národný kameň?

5. apríla 2017 | Blog Regióny

Autor:

Slzy, ktoré podľa gréckej mytológie vyronil najvyšší antický boh Zeus po porážke s titanmi, alebo časti bohyne dúhy, ktorá sa podľa indických povestí premenila na kameň? Tak to je opál, kameň vzácnejší a drahší než zlato. Pozrieť zblízka si ho môžete v najstaršej a jedinej opálovej bani v Európe a Ázii. A tá je práve na Slovensku.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Opál spoznáte podľa toho, že vyniká rôznymi dúhovými sfarbeniami. Vďaka striedaniu kontrastných farieb je každý kúsok jedinečný. Vzhľad Slovenského opálu ovplyvňuje skladba veľmi drobných gélovitých guľôčok. Ak majú správnu veľkosť, na ich povrchu dochádza k rozkladu svetla a typickej opalizácii. Čím je farba výraznejšia a jasnejšia, tým je opál cennejší.

V Slovenských opálových baniach sú ložiská rôznych druhov opálov. Tým najkrajším je Slovenský opál, ktorý sa vyznačuje špecifickou hrou farieb. Tento opál predstavuje mineralogicky najcennejší typ opálu, opál AG. V našich opálových baniach bol vyťažený aj najväčší opál na svete Harlekýn, ktorý váži 594 gramov. Aktuálneho ho môžete vidieť v prírodovednom múzeu vo Viedni.

Aj napriek tomu, že spracovanie tohto drahokamu je náročnejšie, výsledná práca ulahodí nejednému milovníkovi šperkov.

Aj napriek tomu, že spracovanie tohto drahokamu je náročnejšie, výsledná práca ulahodí nejednému milovníkovi šperkov.

Podľa najstaršej baníckej listiny sa opál ťažil v Dubnických baniach – čo je jeden zo starších názvov Slovenských opálových baní – už v roku 1568. Ťažba opálu bola v roku 1922 ukončená z ekonomických dôvodov. K obnove povrchovej ťažby došlo v roku 2012 spoločnosťou Opálové bane Libanka, s.r.o.

Vďaka spolupráci vedcov a študentov z Technickej univerzity v Košiciach a Prešovskej univerzity prebehlo v marci tohto roku prvé mapovanie podzemia baní 3D scanermi. Výsledky majú pomôcť  pri ťažbe opálu a vytvoriť priestor pre praktickú časť výučby. Aj týmto spôsobom sa bane stávajú prístupnejšími verejnosti.

 

Prvá písomná zmienka o drahom opáli na našom území je zo 14. mája 1597.

Prvá písomná zmienka o drahom opáli na našom území je zo 14. mája 1597.

Labyrinty starých baní sú jedným zo zimovísk ôsmich druhov netopierov v Európe. Svoje útočisko tam každoročne nachádza približne 4 000 netopierov.

V súčasnosti sú Slovenské opálové bane začínajúcim turistickým strediskom otvoreným od leta 2015. Tento rok tam plánujú uskutočniť prvý ročník podujatia Beh o slovenský opál. Trasa pre bežcov by mala byť dlhá približne 6 kilometrov. V prípade záujmu a rezervácie je možné aj potápanie v zatopených baniach. Ak si urobíte čas na malú zachádzku na ceste medzi Košicami a Prešovom, určite vám tieto bane odporúčame navštíviť.

Dôležité informácie:

O autorovi

Lucia Fabková

Lucia Fabková

Pochádza z Nitry, no v súčastnosti ju tam stretnete len s ťažkosťami. Dnes ju najlahšie zastihnete v Bratislave. Svojimi znalosťami prispieva k fungovaniu WOPPSu, no nevyhýba sa ani písaniu kratších článkov. Má slabosť na čokoládu, veterány, hudbu a zázvorový čaj. Svojím pôsobením chce prispiesť k pozitívnejšiemu vnímaniu Slovenska samotnými Slovákmi, pretože: „Stále máme byť na čo hrdí, aj keď na to častokrát zabúdame pri čítaní novín“. Ak máte nejaké otázky neváhajte a napíšte na lucia.fabkova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať