Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Chtelnica: Chce to ruky a už nemusíme plakať

8. februára 2017 | Blog Regióny

Autor:

V utešenej dedine na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera kaštieľ. Jeho príbeh bol smutný až do okamihu, keď si miestni obyvatelia zobrali jeho budúcnosť do vlastných rúk. V niečích rukách boli plány obnovy a v niečích lopata.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Dva dni v Chtelnici. Pripomenulo vám to slovenského klasika Jonáša Záborského a jeho deň škaredý a deň pekný? Sen, vízia, smelý pohľad namierený vpred sa spojil s nevyhnutným množstvom mravčej práce, drobného, ale prepotrebného úsilia. Ak by ste boli míňali budovy kaštieľa v Chtelnici v nedávnej minulosti,  nadobudli by ste istý dojem. Zub času hlodá a raz sa mu podarí dielo skazy dovŕšiť. Ten dojem Záborského škaredého dňa je akoby nemenný. Zostáva len plakať.

Stačil pohľad zo zákruty, ale čosi zrazu vonkoncom nesedelo. Vežičkovitá stavba bola opravená. A nielen ona. Nastal ten pravý dôvod sa v Chtelnici zastaviť a všetko dôkladne preskúmať. Mladá sprievodkyňa ochotne a podrobne priblížila snahy Chtelničanov zachrániť ich voľakedajšiu pýchu.

Našli sa peniaze, prispela Európa, ale treba oceniť predovšetkým robotné ruky miestnych obyvateľov. Tí totiž v dobrovoľníckych prácach na obnove kaštieľa strávili nejednu voľnú chvíľku. Budovy majú krásnu novú fasádu, dojem umocňuje starostlivo skrášlený exteriér.

Vo vnútri obnovených objektov našli svoje miesto múzejné exponáty. Vypovedajú čo – to o obci, o vlastníkoch – šľachtických rodoch Erdödyovcov a Pálfyovcov, o dávnom príbehu danej lokality z prastarých čias. Časť interiéru slúži ako výtvarná sieň pre expozíciu diel miestnych autorov, maliarov i fotografov.

Severný pavilón zrekonštruovaného chtelnického kaštieľa. Zdroj: imgrum.net

Teraz už budovy majú svoje využitie. Ba dokonca aj pivničné priestory by mohli v budúcnosti pojať reštauráciu s vinárňou. Za každou tehlou v pivničných klenbách sa ukrýva tajomstvo nášho vzťahu k majetku tých druhých, bohatších, rozhľadenejších.

Oceniť a doceniť treba obzvlášť ľudí na obecných úradoch, ktorí formulujú žiadosti o peniažky a nevzdávajú boj počas zdĺhavých procesov pri ich získavaní. Pracujú a dúfajú. Veria, že po dni škaredom príde deň pekný a ich meno bude azda zapísané v dejinách obce vskutku veľkými písmenami. Dá sa tak dosiahnuť určitý druh nesmrteľnosti. Keď niečo po nás pretrvá a s vďakou na nás spomínajú.

Pri obnove pamiatok sa natíska práve otázka a hľadanie odpovede, či sme schopní  pochopiť svoje vlastné dejiny. Často si nevieme dať rady s pokladmi aj materiálneho charakteru, ktoré sa na území Slovenska po šľachticoch zachovali.

Nová tvár časti budov pálfyovského kaštieľa je dozaista úspechom. A čo je vari najsladšie, vízia tohto dňa pekného vôbec nekončí. Tí najväčší odvážlivci snívajú sen o rekonštrukcii celého areálu. Práce je dosť, odhady hovoria až o tridsiatich rokov neustálej prestavby.

Navštívte a posúďte sami. Skúste dať Chtelnici šancu a chcite zažiť pekný deň.

 

Dôležité informácie:

  • Chtelnica je obec v Trnavskom kraji. Nachádza sa v okrese Piešťany na úpätí Malých Karpát
  • Má 2582 obyvateľov a prvá písomná zmienka o obci je z roku 1208
  • Kaštieľ bol postavený v renesančnom slohu, prestavali ho v barokovom období a k hlavnej budove neskôr pribudli štyri rokokové pavilóny
  • Pôvodne sa v areáli kaštieľa nachádzali sady pomarančovníka, bažantnica a zverinec
  • Popri kaštieli možno v obci obdivovať kostol najsvätejšej Trojice a kostol svätého Jána Krstiteľa
  • Chtelnica bola v minulosti mestečkom s privilégiami, medzi ktoré patrila výsada usporadúvať jarmoky, a aj hrdelné právo (právo meča)

 

 

O autorovi

Mladen Kolény

Mladen Kolény

Modran celou dušou. Vyštudovaný slovenčinár a angličtinár trávi čas ponorený do kvalitnej beletrie. Občasný hráč bedmintonu vyhľadáva hudbu sedemdesiatych rokov a dobroty mexickej, indickej a čínskej kuchyne. Rád by raz žil na takom Slovensku, kde by bolo viacero vecí v lepšom stave ako predtým a neváha vlasť predstaviť v svetlých farbách. Bol sprievodcom turistov, teraz sa jeho chlebíčkom stalo dennodenné používanie francúzštiny. Možno ho zastihnúť na mailovej adrese: mladenkoleny@gmail.com

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať