Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Čičmany: Najprv len ochrana pred počasím, dnes svetové dedičstvo

1. februára 2017 | Blog Regióny

Autor:

Aký vzor vám napadne, keď sa povie najznámejší slovenský ľudový? Nám ten čičmiansky. Je to typická ornamentálna výzdoba exteriérov domov, vďaka ktorej sa cítite ako v rozprávke. Pravidelne sa opakujúce vzory a kresby namaľované bielou farbou na dreveniciach. Prečítajte si, ako sa z malej a naoko bežnej dedinky stalo múzeum ľudovej architektúry.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Chcete cestovať v čase a vidieť, ako žili naši predkovia, ako sa obliekali, ako vyzerali ich príbytky. Áno? Tak potom určite navštívte dedinku s ľubozvučným názvom – Čičmany. Nachádza sa v Žilinskom kraji a je obkľúčená Strážovskými vrchmi, Malou Fatrou a z južnej časti Rajeckou dolinou.

Celosvetový obdiv jej patrí vďaka jedinečnému prvku architektúry. Sú ním geometrické ornamenty zdobiace ľudské príbytky. Ich autorkami boli miestne ženy, ktoré si svoje domy zdobili najprv hlinou a potom vápnom.  Pôvodne vzory maľovali len na nárožia domov, avšak od 19. storočia ozdobné motívy pribúdali po celom exteriéri. Funkciou malieb bola ochrana trámov pred vlhkosťou alebo popraskaním spôsobeným slnkom.

Čičmiansky vzor reprezentuje Slovensko po celom svete. Mnohí ľudia si ho napríklad spájajú so slovenským olympijským oblečením z roku 2014. Zdroj: milujemcestovanie.sk

Vďaka praktickosti našich predkov dnes Čičmany poskytujú turistom doslova pastvu pre oči. Prvú rezerváciu ľudovej architektúry vo svete tvorí 136 dreveníc. Najlepšie zachovanými objektmi sú jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom. Práve v nich je umiestnená stála národopisná expozícia, ktorú spravuje Považské múzeum v Žiline. V týchto dvoch objektoch nájdete kroje, obrusy či výšivky, na ktorých je použitá typická geometrická ornamentika. Taktiež sa tam nachádzajú exponáty, vďaka ktorým môžete spoznať nielen každodenný a sviatočný život domácich obyvateľov, ale aj bývanie veľkorodín – archaickej forma rodiny, ktorá bola v Čičmanoch zachovaná do začiatku 20. storočia.

Vhodným termínom na výlet môže byť aj jedno z niekoľkých tradičných podujatí, napríklad každoročný karneval. A informácia pre aktívnych turistov a nadšencov športov – Čičmany pokojne navštívte v akomkoľvek ročnom období. O zábavu budete mať postarané. Počas jari a leta ponúka okolitá príroda mnohé miesta vhodné na rekreačnú aj aktívnu turistiku. Na jeseň zaplesá srdce nejednému hubárovi, no a v zime odporúčame navštíviť lyžiarske stredisko Javorinka. Na svoje si v Čičmanoch a ich okolí prídu aj cyklisti, nadšenci paraglajdingu či poľovníctva.

 

Dôležité informácie:

  • Počet obyvateľov: 164
  • Prvá písomná zmienka: rok 1272
  • Čičmany sú prvou rezerváciou ľudovej architektúry na svete a patria pod UNESCO
  • Je to najvyššie položená obec v Žilinskom okrese
  • Majú vlastný erb, ktorý bol vytvorený v roku 1995
  • Pamiatková rezervácia vznikla v roku 1974, aby sa zabránilo ničeniu vzácnych stavieb. Za rezerváciu bola vyhlásená v roku 1977

 

 

O autorovi

Simona Almášiová

Simona Almášiová

Je hrdá východniarka s trvalým pobytom v Gelnici, no nájdete ju aj v Bratislave a najnovšie v Nitre. Študuje výživu ľudí. Miluje leto, písanie a svojho psa. Je romantik a večný snílek. Hoci geografiu veľmi neovláda, prstom blúdi po mape. Avšak volanie domoviny je silnejšie ako cestovateľské pokušenie. Píše o všetkom, čo je na Slovensku pekné. Poznáte niečo také? Napíšte jej na: simona.almasiova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať