Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Gýmeš: Zabudnutý hrad, na ktorý predsa len ľudia myslia

8. marca 2017 | Blog Regióny

Autor:

Pri pohľade na hrad Gýmeš je tomu ťažko uveriť, ale bol jedným z posledných u nás obývaných hradných sídel, a to dokonca ešte v 19. storočí. Kedysi majestátny hrad nachádzajúci sa v Nitrianskom kraji. Dnes už len zrúcanina. Aký príbeh ukrývajú zvyšky hradieb?

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Zrúcanina hradu Gýmeš u mnohých ľudí vyvoláva otázku, či jeho ruiny stoja za záchranu. V prípade členov združenia Castrum Ghymes je odpoveď jasná – „Áno, stoja.“ Pod dohľadom odborníkov na architektúru, statiku či archeológiu prebieha snaha o záchranu tejto národnej pamiatky už skoro 10 rokov. Z hradu odsúdenému na chátranie sa snažia zachrániť aspoň to, čo zostalo. Hlavnú vežu a obvodové múry sa dobrovoľníci snažia zachovať použitím tradičných stavebných technológií a postupov.

Gýmeš bol postavený v 13. storočí. K jeho stavbe sa viaže legenda, podľa ktorej mal pôvodne stáť na inom mieste. Staviteľ hradu Ondrej dal priviezť stavebný materiál na vybrané miesto, materiál však zakaždým záhadne zmizol. Sprvoti boli postavené dva hrady, ktoré neskôr v 14. storočí spojili do jedného rozsiahleho hradu. Gýmeš patril k hradom vo vlastníctve Matúša Čáka Trenčianskeho a stal sa sídlom rodu Forgáčovocov. Hrad opakovane vzdoroval tureckým nájazdom, podľahol im iba raz. Čelil aj vzbure roľníkov, ktorí boli nespokojní s výberom daní. Vzburu Forgáčovci tvrdo potlačili a zvýšené dane vyberali naďalej.

Svojou krásou vábia ruiny a okolie hradu na romantickú prechádzku. Bohužiaľ, lákajú aj ľudí, ktorí odtiaľ odcudzujú časti hradného muriva. autor: Tomáš Šereda

A prečo bol vlastne Gýmeš zdevastovaný do dnešnej podoby? V roku 1833 ešte zachovaný hrad nechal Karol Forgáč rozobrať. Materiál zo strechy hradu a konštrukcia krovu boli použité na výstavbu cukrovaru v Jelenci. Cukrovar fungoval len dve desaťročia, a to počas rokov 1832 – 1852. Po smrti tohto starého mládenca svojského zmýšľania sa prihlásilo 46 matiek o podiel na dedičstve pre svojich ľavobočkov. Podľa románu Gýmešský hárem od Laca Zrubca ich bolo až 80.

Dediči však neboli k hradu o nič láskavejší a začali sa venovať chovu muflónov. Napokon stádo muflónov vypúšťajú do prírody a Gýmeš zostáva definitívne opustený. Takto sa stala z hradu zrúcanina, ktorá naďalej chátra viac a viac. Posledný zásah od zubu času dostala v roku 2014, keď obvodová stena juhozápadného paláca horného hradu spadla.

Zrúcanina však stále ponúka za históriou nenáročný výlet do prírody. K hradu sa dá dostať ľahko peši aj na bicykli pomocou turistických značiek z Jelenca alebo z Kostolian pod Tribečom. Pri troche šťastia narazíte aj na členov združenia Castrum Ghymes a dozviete sa, ako sa opätovne stavia hrad.

 

Dôležité informácie:

  • Gýmeš bol postavený pravdepodobne v rokoch 1253 – 1270
  • Vstup na hrad je voľný
  • Výstup peši trvá približne 2 hodiny a je vyznačený turistickými značkami
  • Dobrovoľnícke práce s cieľom zachovania hradu si zobralo pod ochranné krídla OZ Castrum Ghymes

 

 

O autorovi

Lucia Fabková

Lucia Fabková

Pochádza z Nitry, no v súčastnosti ju tam stretnete len s ťažkosťami. Dnes ju najlahšie zastihnete v Bratislave. Svojimi znalosťami prispieva k fungovaniu WOPPSu, no nevyhýba sa ani písaniu kratších článkov. Má slabosť na čokoládu, veterány, hudbu a zázvorový čaj. Svojím pôsobením chce prispiesť k pozitívnejšiemu vnímaniu Slovenska samotnými Slovákmi, pretože: „Stále máme byť na čo hrdí, aj keď na to častokrát zabúdame pri čítaní novín“. Ak máte nejaké otázky neváhajte a napíšte na lucia.fabkova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať