Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Humenné: Srdce Horného Zemplína

20. júna 2017 | Blog Regióny

Autor:

Pri železničnej stanici nás víta dobrý vojak Švejk. S typickým dobromyseľným úsmevom nám naznačuje, že sme tu správne. Avšak na rozdiel od neho, máme možnosť vykročiť ďalej. Dať si pivo v najvýchodnejšom pivovare Slovenska, zajesť to domácou hubovou mačankou alebo tradičnými holúbkami a spoznať nefalšovaných Rusínov. Potom už len začať ,,hutoric".

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Ak sa mladého Humenčana opýtate na cestu do Valaškoviec, s najväčšou pravdepodobnosťou vás pošle k Valaškovskému mostu, ktorý vedie ponad rieku Laborec. Alebo vám pohotovo odpovie, že Valaškovce by sme dnes hľadali márne, pretože na mape neexistujú takmer osemdesiat rokov. V roku 1937 obyvateľov dedinky vysťahovali, pretože v oblasti zriadili vojenský obvod. Pridelili im domy v okolí Modry nad Cirochou, na ľavom brehu Laborca. Tam, kde sa k nemu pripája ľavý prítok, rieka Cirocha, sa začínajú jasne črtať obrysy Humenného.

Prírodným bohatstvom sa v spomínaj oblasti naozaj nešetrilo. Z Humenného sa môžete na turistiku vydať do všetkých strán. Južne od mesta sa rozprestiera národná prírodná rezervácia  Humenský sokol. Ak máte čas na celodenný výlet, vyberte sa k Jasenovskému hradu, odkiaľ  je možné prísť až k Zemplínskej šírave. Z východnej strany na mesto už stáročia nečinne dohliada vyhasnutá sopka Vihorlat. Hlbšie v lesoch Východných Karpát sa ukrývajú  ďalšie  krásy tohto regiónu – Sninský kameň či prírodné horské jazero Morské oko, známe aj ako Vihorlatská slza.

Aj takýto výhľad si vychutnáte pri výstupe na Vihorlat. Zdroj: hiking.sk/Anton Zahradník

Aj takýto výhľad si vychutnáte pri výstupe na Vihorlat. Zdroj: hiking.sk/Anton Zahradník

Príbeh mesta, obklopeného bukovými lesmi Vihorlatského pralesa, začal písať už v trinástom storočí zemepán Peter Petényi, ktorý okrem Humenného vlastnil aj hrady Brekov a Jasenov v blízkom okolí. Ten však o majetky v boji prišiel a mesta sa zmocnila silnejšia šľachta. Talianska dynastia Drugetovcov položila základy historickej dominanty mesta – renesančného kaštieľa priamo v centre Humenného. Po tom, ako minulý rok stavbu úspešne zrekonštruovali, sa stal z kaštieľa oficiálne zámok, jediný v Prešovskom kraji. Stačí pár krokov a za renesančnou budovou je odrazu úplne nový svet. Prechádzate sa pomedzi domčeky v štýle ľudovej architektúry, spoznávate ako a kde žil kedysi mlynár, kováč či hospodár východokarpatskej oblasti. Ukážky ľudových remesiel, vodný mlyn, kováčsku dielňu no aj množstvo poľnohospodárskych strojov nájdete v unikátom humenskom skanzene. Jeho najstaršou súčasťou je drevený kostolík z Novej Sedlice, ktorý bol postavený bez použitia jediného klinca. To však nie je všetko, čo vie toto mesto ponúknuť.

V renesančnom zámku sa nachádza aj Vihorlatské múzeum. Zdroj: hornyzemplin.korzar.sme.sk/TASR

V renesančnom zámku sa nachádza aj Vihorlatské múzeum. Zdroj: hornyzemplin.korzar.sme.sk/TASR

Humenné bolo v období socializmu známe tým, že sa tam dali kúpiť všetky československé druhy piva. A i keď Švejk v epizóde Jaroslava Haška pumpoval ,,železitú“ vodu, na Švejkových pivných dňoch sa v meste každoročne tri dni čapuje (ne)prekvapivo iba pivo. Na  svoje si prídu aj tí, ktorí preferujú kultúrne, či hudobné podujatia. Počas festivalu s názvom Humenský toliar sa z amfiteátru rok čo rok ozývajú zemplínske a rusínske ľudové piesne. V júli dýcha Humenné výtvarným umením počas Hornozemplínskych impresií. Diváci si tvorbu rezbárov, maliarov aj kováčov vychutnávajú priamo v plenéri amfiteátra. Možno si poviete, že ďalej sa dá ísť už len do Sniny alebo rovno na Ukrajinu. Isté je, že mesto, ktoré prežilo komunistov, partizánov, revolucionárov aj Švejkov humor, vás na divoký východ pripraví najlepšie.

Dôležité informácie:

  • Humenné leží v Prešovskom kraji
  • Mesto vzniklo zo starej slovanskej osady pri rieke Laborec. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1317
  • Spolu s Vranovom nad Topľou a Michalovcami vytvára hlavné ťažisko regiónu Zemplín
  • Medzi najvyššie vrchy patrí Sokol, Petočová a Barančov
  • V Humennom nájdete najvýchodnejšie položenú gotickú stavbu na Slovensku Kostol všetkých svätých. Vitráže okien sú dielom humenského maliara Mikuláša Klimčíka
  • Z Humenného pochádza autor novely Obchod na korze Ladislav Grosman
  • Počet obyvateľov podľa posledného sčítania: 33 351 

Autor: Daniela Mihoková

O autorovi

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať