Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Kráľová pri Senci: Slovenský Everglades

5. júla 2017 | Blog Regióny

Autor:

Mnohí mesto Senec poznajú. Jeho jazerá priťahujú návštevníkov plážami, stánkami s občerstvením a neodolateľnou predstavou príjemného „ničnerobenia“ pri vode. Avšak vedeli ste, že v tesnej blízkosti mestečka sa nachádza obec Kráľová pri Senci, ktorá ukrýva nezvyčajné múzeum? Múzeum sladké ako med.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pripomína to rozprávku. Bolo raz jedno mesto. Za mestom bola cesta do Sládkovičova. Pri hradskej bol mostík a úzka cestička kľukatiaca sa lesom. Takým tým južanským, ako vystrihnutým z próz Ladislava Balleka. Znenazdajky les strieda čistinka. Všetci tí, ktorí majú maškrtné jazýčky, sú na správnom mieste. Víta ich Včelárska paseka.

Otcov zakladateľov tejto ustanovizne bolo viac. Každý svojou troškou prispel k vzniku alebo rozvinutiu Múzea včelárstva na Slovensku do jeho súčasnej podoby. Malí aj veľkí maškrtníci sa na pomerne malej ploche nenásilnou formou zoznamujú so životom včiel a ich nezastupiteľnou úlohou pri zabezpečovaní medu, propolisu, vosku a materskej kašičky. Určite je tiež vhodné si pripomenúť zásluhy včiel na hojnosti ovocia, veď práve ony opeľovaním udržujú pestrosť plodín na našich stoloch.

Príbeh rozvoja včelárstva sa začína u bezmenných dávnovekých obyvateľov našej krajiny, ktorí nachádzali med v bútľavinách stromov. A pokračuje neustálym zdokonaľovaním výroby a použitia úľov. Včelárska paseka sa stáva tým pravým miestom, kde môžete obdivovať šikovné ruky slovenských remeselníkov. Zároveň sa presvedčíte aj o ich estetickom cítení. Stačí raz vidieť…

Význačný slovenský režisér Juraj Jakubisko pri sfilmovaní románu Petra Jaroša použil gigantickú rekvizitu. Tisícročnú včelu z vďaky za zapožičanie úľov pri nakrúcaní umiestnili do Včelárskej paseky. Je symbolom pracovitosti ľudu, jeho úcty k prírode a jej darom. Neodbytne zaznieva odkaz pre budúce pokolenia: Nešliap, nelám, a ak berieš, tak aj vráť, aby zostalo aj pre nasledovníkov. Múzeum ani tak súrne nepotrebuje finančnú pomoc, ako skôr národ bez sklonov k vandalizmu. Ale porozhadzované a zdemolované exponáty sú vizitkou nás samých – neporiadok vo svojich dušiach často prejavíme neporiadkom vo svojom prostredí.

Tisícročná včela vznášajúca sa v priestoroch múzea. Zdroj: trnavskyhlas.sk/Júlia Kampfová

Tisícročná včela vznášajúca sa v priestoroch múzea. Zdroj: trnavskyhlas.sk/Júlia Kampfová

To najsladšie prichádza nakoniec. Bolo by vari priveľmi kruté rozdráždiť milovníkov zdravej pochúťky a poslať ich domov s prázdnymi rukami. Med sa skutočne dá na paseke kúpiť. Poctivý, slovenský, predávaný podľa dreviny či byliny, ktorú včielky opelili. Bez prídavkov cukru a ktoviečoho ešte. Treba už len nájsť cestičku späť z tajomného lesa a možno nadobudnúť dojem, že žiadna paseka nikdy nejestvovala. Sklenený pohár plný zdravej dobroty jantárovej farby vám jednako jedinečné múzeum v Kráľovej pri Senci vždy pripomenie. Vari atmosféra, ktorou pôsobí les, keď sa spúšťa opona na kulisy na scéne slovenskej roľníckej minulosti, je až tak trochu faulknerovská. Azda Senec je slovenské Miami. Ak áno, tak ten kúzelný les je slovenský Everglades.

Dôležité informácie:

  • Obec Kráľová pri Senci má 1955 obyvateľov
  • Obdiv si pýta národná technická pamiatka: secesný most z roku 1904 klenúci sa ponad Čiernu vodu
  • Iniciátorom vzniku Múzea včelárstva na Slovensku bol Rudolf Mičieta
  • Múzeum sprístupnili pre verejnosť v roku 1975, avšak vznik Včelárskej paseky sa datuje už od roku 1930
  • Na miestnom cintoríne je pochovaný básnik Svetloslav Veigl

O autorovi

Mladen Kolény

Mladen Kolény

Modran celou dušou. Vyštudovaný slovenčinár a angličtinár trávi čas ponorený do kvalitnej beletrie. Občasný hráč bedmintonu vyhľadáva hudbu sedemdesiatych rokov a dobroty mexickej, indickej a čínskej kuchyne. Rád by raz žil na takom Slovensku, kde by bolo viacero vecí v lepšom stave ako predtým a neváha vlasť predstaviť v svetlých farbách. Bol sprievodcom turistov, teraz sa jeho chlebíčkom stalo dennodenné používanie francúzštiny. Možno ho zastihnúť na mailovej adrese: mladenkoleny@gmail.com

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať