Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Kuneradský zámok: Chátrajúci poklad

7. júna 2017 | Blog Regióny

Autor:

Kuneradský zámok sa nachádza v dedinke Kunerad v Žilinskom kraji. K zámku patrí veľký park, ktorý okrem príjemných prechádzok slúži aj na usporadúvanie osláv k výročiu Slovenského národného povstania, keďže v ňom stojí Pamätník padlým hrdinom SNP.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Kunerad je malá dedinka, avšak aj napriek tomu skrýva bohatstvá, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Nachádza sa tam lovecký zámok, ktorý dal postaviť gróf Ballestrém v roku 1914. Inšpiroval sa modernou francúzskou architektúrou. Vysoké strechy zámku vyvolávajú predstavu gotického sídla, čím pôsobí veľmi romanticky, najmä vďaka veľkému množstvu vežičiek. Pôvodne mal dokonca slúžiť ako letovisko pre vtedajších cisárov Rakúska a Nemecka Františka Jozefa a Villhema II., tomuto zámeru však zabránila 1. svetová vojna. A tak sa zámok musel uspokojiť len s grófskou rodinou Ballestrémovcou, ktorá ho využívala ako príležitostné sídlo na jar a jeseň.

Grófska rodina bola veľmi vzdelaná a ich pobyt vždy zahŕňal záujem o tamojších obyvateľov. Na vtedajšiu dobu bol zámok vybavený veľmi moderne. Mal značne pohodlný interiér aj vlastnú elektráreň na vodný pohon. Okrem iného bola v zámku zriadená kaplnka svätej Terezky Ježiškovej.

Počas 2. svetovej vojny tento zámok vypálili, pretože tam sídlila partizánska skupina. Neskôr bol zámok zrekonštruovaný a slúžil na liečebné účely, keďže vo vedľajšom meste Rajecké Teplice sa nachádzajú kúpele. Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice sú zároveň jeho aktuálnym vlastníkom. Zámok je od roku 2000 zatvorený a momentálne je prázdny. V roku 2010, bohužiaľ, vyhorela strecha tohto zámku, a tak dnes už len chátra. Obec Kunerad by však rada túto historickú pamiatku zrekonštruovala.

Pamätník padlým hrdinom SNP, ktorého slávnostné odhalenie sa konalo 6.11.1966. Zdroj: upload.wikimedia.org

Pamätník padlým hrdinom SNP, ktorého slávnostné odhalenie sa konalo 6.11.1966. Zdroj: upload.wikimedia.org

Ku Kuneradskému zámku patrí aj pamätník padlým hrdinom Slovenského národného povstania, ktorý sa nachádza v jeho parku. Nie je jediným pamätníkom SNP v Žilinskom kraji. Práve naopak, tento kraj o nich núdzu naozaj nemá. Môžeme ich nájsť taktiež v Strečne, Tepličke nad Váhom, Lietavskej Lúčke a na iných miestach.

Tieto pamätníky sa stavali všade, kde významnejšie pôsobili partizánske skupiny, udiali sa popravy vojakov či civilistov, alebo prebiehali silnejšie boje. Kronika obce Kunerad uvádza, že práve na Kuneradskom zámku sídlila druhá partizánska brigáda Milana Rastislava Štefánika pod velením majora Popova. To je dôvodom, prečo ho v roku 1965 postavili práve v Kunerade.

 

Dôležité informácie:

  • Kuneradský zámok sa nachádza v hornej časti obce Kunerad
  • V roku 2010 strecha zámku podľahla požiaru
  • Každoročne pri pamätníku SNP obec Kunerad usporadúva oslavy na výročie SNP
  • Zámok dala postaviť rodina Ballestrémovcov
  • Aktuálnym vlastníkom sú Liečebné kúpele Rajecké Teplice

Autor: Veronika Verešová

O autorovi

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať