Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Levice: Súlad tradícií i modernosti

23. novembra 2016 | Blog Regióny

Autor:

Necelú hodinu juhovýchodne od Nitry sa nachádza jedno mesto. Mestečko. Avšak rozhodne stojí za nejaké to slovíčko. Levice a jeho okolie sa začínajú čoraz viac prebúdzať k životu a návštevníkovi môžu ponúknuť miesta prevoňané vôňou kvetov, miestnych špecialít, históriou a o miesto pod slnkom sa čoraz častejšie začína hlásiť aj šport.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Mesto malebné rozprestiera sa hneď vedľa niekoľkých rybníkov, ktoré kedysi bývali ryžovými poľami. O ryži v spojení s Levicami dnes už ani nechyrovať, dobré zvesti sa však nesú v spojení s niečím iným. Vedeli ste, že každoročne sa v októbri v Leviciach koná jarmok, ktorému prislúcha status najväčší na Slovensku? Stánky sa väčšinou v sprievode jarmočnej hudby len tak prehýbajú pod váhou vyrezávaných drobností, perníkov a tradičného jedla. A viete, ktoré im víťazne dominuje? Jednoznačne pukanské párance! Toto jedlo je v týchto končinách veľmi obľúbené, a ak sa raz rozhodnete jarmok navštíviť, určite by ste si ho nemali nechať ujsť.

Jarmok sa väčšinou tiahne od začiatku centra až po Levický hrad, ktorý stráži druhú stranu mesta. Na jeho oslavu sa každý rok organizujú Levické hradné slávnosti, pre zmenu v júni. Sprievod vystupujúcich pochoduje celým mestom a na hrade sa objavujú osoby v historických kostýmoch, ktoré vás nachvíľu prenesú do čias, keď sa hrad vynímal ešte v plnej nádhere.

Medzi ďalšie obľúbené podujatia patria napríklad Levické divadelné dni, Dni fotografie alebo tanečné súťaže. V posledných rokoch sa začínajú mobilizovať mladí ľudia z mesta, ktorí sa vyformovali do občianskej iniciatívy Movement.sk, ktorej sa v spolupráci s mestom podarilo presadiť revitalizáciu mestského amfiteátra a voľnočasového areálu na sídlisku Vinohrady. Zároveň každý rok v septembri organizujú festival pohybovej kultúry, ktorý sa teší stále väčšiemu počtu účastníkov.

radnica

Bývalá mestská radnica (dnešná budova mestského úradu) a Kalvínsky dvor. Zdroj: slovakia.travel

Ulice mesta sú doslova zaplnené drobnými kaviarničkami, preto pravdepodobne ani nie je možné, aby ste z Levíc odišli bez ochutnania tohto nápoja. A po dobrej šálke kávy sa môžeme spolu vybrať ešte o kúsok ďalej.

Neďaleko mesta sa nachádza vyhliadka s názvom Šiklóš (Vápnik), ktorá je pamätníkom z druhej svetovej vojny. Ak by ste niekedy mali okolo Levíc cestu, určite odporúčame nachvíľu sa zastaviť a pokochať sa krásnym výhľadom. Kto by mal chuť zájsť ešte ďalej, medzi vyhľadávané turistické miesta patria skalné obydlia v Brhlovciach alebo Arborétum v Mlyňanoch, ktoré by ste mali navštíviť.

Levice sa často spájajú s regiónom Tekov. Rozpoznali by ste tekovský kroj? V Starom Tekove sa budú aj tento rok konať Boje na Hrone, ktoré sú pravidelnou akciou veľmi vyhľadávanou medzi miestnymi. Ak vás niečo z rýchlej správy o Leviciach zaujalo, neváhajte sa ísť presvedčiť na vlastné oči a opäť sa potešiť z toho, že Slovensko má naozaj čo ponúknuť!

Dôležité informácie:

  • Levický hrad bol vybudovaný v druhej polovici 13. storočia
  • Levice majú vyše 33 000 obyvateľov
  • V centre mesta sa nachádza zrekonštruovaná synagóga, v ktorej sa aktuálne konávajú rôzne koncerty a podujatia
  • Historické jadro mesta zostalo z väčšej časti zachované, dominantami sú napr. Schoellerov mlyn, obnovený hotel Lev, obnovená Pedagogická a Sociálna Akadémia a ďalšie
  • Symbolickými farbami mesta sú žltá a zelená

O autorovi

Valentína Tuhá

Valentína Tuhá

Pochádza z Levíc, i keď jej korene siahajú na východ. Jej záľubou sú cudzie jazyky i jazyk slovenský. Nekorunovaným kráľom jej knižných poličiek je jednoznačne J. Steinbeck. K dobrému príbehu nepohrdne tabličkou čokolády. Miluje tanec, zaujíma sa o komunikáciu vo všetkých formách a rada sa rozpráva s osobami netradičných názorov. Ak ste jednou z nich, neváhajte ju osloviť – valentina.tuha@gmail.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať