Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Liptovská Teplička: Dedinka, ktorá sa hrdí „hobitími“ norami

11. januára 2017 | Blog Regióny

Autor:

Ak obľubujete diela J.R.R. Tolkiena a chceli by ste sa pokochať hobitími príbytkami, máme pre vás dobrú správu. Nemusíte cestovať až na Nový Zéland, podobný unikát máme aj na Slovensku. A to v obci Liptovská Teplička.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

V dedinke pod Kráľovou Hoľou je vo vápencových kopcoch vyhĺbených viac ako 400 pivničiek, pričom ich účelom, či už v minulosti, tak aj v súčasnosti, bolo a je uskladňovanie zemiakov a zeleniny. Doteraz nie je známe, kedy sa začali tieto úschovné jamy hĺbiť. A zaujímavosťou je, že každá z nich má svojho majiteľa, ktorý ju dedí z generácie na generáciu.

Pivničky majú hruškovitý, na vrchu mierne zúžený tvar. Vyhĺbené sú dva a pol až tri metre kolmo do zeme, pričom nad zemou vidno iba dvierka vsadené do stĺpikov s mierne naklonenou strieškou porastenou trávou. Akoby vás samotný kopec pozýval: „Vstúpte, prosím“. V jame je vďaka vápencu celoročne stála teplota 2 – 6 °C, následkom čoho ostáva uskladnená zelenina čerstvá.

Turisti, ktorých priláka tento európsky unikát, majú možnosť nahliadnuť dovnútra, pozrieť si Stodolište – súbor stodôl a zrubových domov, či drevený amfiteáter. A taktiež sa môžu prejsť náučným chodníkom. Jedinečnými sú tiež terasovité políčka, vďaka ktorým dedina získala v roku 2014 ocenenie Cena Slovenskej republiky za krajinu. Terasy vytvorili predkovia, aby mohli využívať pôvodne zalesnenú pôdu na poľnohospodárske účely. Políčka sú obľúbenou atrakciou, keďže pôsobia ako „schody do neba“ , ba dokonca sa využívajú aj na bežecké preteky.

Terasovité políčka v Liptovskej Tepličke. Zdroj: Peter Novotný

Unikátne kultúrne a prírodné pamiatky v Liptovskej Tepličke nie sú jedinou atrakciou, ktorá sem láka turistov. Tepličania už viac ako 20 rokov hostia folklórne slávnosti „Pod Kráľovou Hoľou“, ktoré sa tešia veľkej obľube v celom regióne. Súčasťou programu býva vyhľadávaný alegorický sprievod obcou, v ktorom vystupujú okrem súborov aj samotní obyvatelia a predvádzajú tradičné remeslá, výrobky a jedlá. V obci sa tiež organizuje podujatie, ktoré sa len tak nevidí – a tým je regionálna súťaž o najdlhší šúľanec a o najrýchlejšie zjedené šúľance.

Dôležité informácie:

  • Obec bola založená počas druhej vlny valašskej kolonizácie, keď sa tam usadilo goralské obyvateľstvo z hornej Oravy
  • Nachádza sa v okrese Poprad na rozhraní Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry
  • Liptovská Teplička je druhou najväčšou dedinou na Slovensku, ak sa berie do úvahy rozloha
  • V roku 2007 získala titul Dedina roka. Súťaž organizovala Slovenská agentúra životného prostredia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR
  • Na svoje si tam prídu aj priaznivci zimných športov, a to vďaka neďalekému stredisku SKI PARK Liptovská Teplička
  • Na území Stodolišťa je evidovaných 117 stodôl
  • Počet obyvateľov: 2429 obyvateľov (k 31.12.2015)

 

 

O autorovi

Soňa Štefančíková

Soňa Štefančíková

Srdcom Prešovčanka a lokálpatriotka, no tiež sa rada zatúla a spoznáva aj iné zákutia, krajiny a kultúry. Študovala medzinárodné vzťahy a diplomaciu, ale najlepšie sa cíti v mimovládnom sektore a venuje sa práci s mládežou a neformálnemu vzdelávaniu. Ako večná dobrovoľníčka a aktivistka sa zaujíma o dianie okolo seba a vo voľnom čase organizuje rôzne komunitné akcie. Teší sa z maličkostí a medzi jej vášne patrí divadlo, volejbal, knihy, syr a dobré koncerty. Má rada chvíle a debaty so zaujímavými ľuďmi, preto ak takých poznáte, neváhajte sa jej ozvať na mail: sona.stefancikova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať