Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Lístky na obľúbený TEDxTrenčín sa vypredali už za 4 dni!

15. septembra 2017 | Odporúčame

Autor:

V sobotu, 30.9.2017, sa na Trenčianskom hrade uskutoční už 4. ročník multižánrovej konferencie TEDxTrenčín. Organizátori si dali záležať na výbere zaujímavých rečníkov, ktorých poslaním bude priniesť fascinujúce témy, podnietiť diskusiu a zdieľať myšlienky hodné šírenia. Tento rok sa celé podujatie bude niesť v znamení protikladov, bude farebné a vskutku inšpiratívne. Veď téma tohto ročníka „Plus mínus“ si to priam žiada.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

12 zaujímavých rečníkov, 2 dychberúce umelecké vystúpenia a originálne sprievodné aktivity opäť v čarovnom prostredí Trenčianskeho hradu.

Javisko bude plné inšpirujúcich príbehov

Špičkový slovenský historik, kozmopolitka, bývalý väzeň, módna návrhárka, akordeonistka, či pokroková učiteľka. To je len zlomok zo 14 rečníkov, ktorí vystúpia s rôznorodými témami na jednom pódiu. Uznávaní odborníci, či nadšení propagátori. Za každým z nich sa skrýva príbeh, ktorý je hodný šírenia a myšlienky, ktoré vás hlboko zasiahnu. Aj to je cieľom TEDxTrenčín. Ukázať nepoznané. Nadchnúť. Vzbudiť záujem aj o možno neatraktívnu tému. A najmä inšpirovať.

O to sa pokúsi aj Vladimíra Ollé, ktorá objavila recept, ako sa úspešne zbaviť najrozšírenejšej drogy – cukru. Či Juraj Nedorost, ktorý vám ukáže, že tma nemusí byť vždy negatívna a môže mať aj liečivé účinky. O búraní predsudkov voči Rómom príde porozprávať starosta Spišského Hrhova, Vladimír Ledecký, ktorý má s touto minoritou bohaté skúsenosti. Vďaka Zuzane Berovej a jej podnetným názorom na školský systém si budete chcieť opäť sadnúť do školských lavíc. O tom, ako sa vyrába oblečenie a prečo by sme sa mali zamýšľať nad tým, čo máme v našom šatníku porozpráva Ľubica Skalská.

Tento rok účastníkov konferencie opäť čakajú tematicky, aj obsahovo rôznorodí rečníci, ktorí sa prídu podeliť o výsledky svojich výskumov, o svoje osobné príbehy, na čo sa obzvlášť teším, lebo na ich základe vznikli zaujímavé projekty, a rovnako máme v talóne rečníkov, ktorí už celé roky príkladne búrajú mnoho mýtov a predsudkov. Keď si uvedomím, ako svojím životom a svojimi aktivitami títo ľudia posúvajú ľudské poznanie, spoločenský vývoj a hranice tolerancie vpred, je to pre mňa ako spoluorganizátorku TEDxTrenčín tá najväčšia odmena.“ (Danka Ježíková, koordinátorka rečníkov)

Na začiatku je vždy dobrá myšlienka

Svet nie je len čiernobiely a každý z nás má potenciál zmeniť ho k lepšiemu. Nech je to v akejkoľvek oblasti. Slovami ďalšieho rečníka, Dalibora Kociana: „hranice existujú iba v našej hlave a ak ich odstránime, dokážeme plus-mínus hocičo.

Na TEDxTrenčín 2017 budete počuť aj o vývoji umelej inteligencie, ktorá ide vpred míľovými krokmi a konečne zistíte, aký vplyv na rozhodovanie má intuícia a či jej možno dôverovať. O slobode človeka príde porozprávať jeden z najpovolanejších – Matej Valuch, ktorý bol uväznený v Iráne za podozrenie zo špionáže. Viac o rečníkoch nájdete na: http://tedxtrencin.sk/recnici.

Žiť to bude aj cez prestávky

Hlavný program nie je to jediné, na čo sa účastníci konferencie môžu tešiť. Cez prestávky je pripravené množstvo sprievodných aktivít zábavného i edukatívneho charakteru. „Každý rok si dávame záležať na tom, aby sa návštevníci medzi jednotlivými blokmi nenudili. Po niekoľkých hodinách sedenia padnú vhod pohybové aktivity na čerstvom vzduchu, napr. obľúbená hra nášho detstva skákanie cez gumu. Kreatívci si budú môcť vlastnoručne vytvoriť tašku či tričko alebo preveriť svoj hudobný sluch pri jukeboxe. A nezabúdame ani na milovníkov spoločenských hier. Čo konkrétne sme vymysleli, zostane zatiaľ prekvapením. Dobrú zábavu garantujeme!“ (Eva Švecová, koordinátorka sprievodných aktivít)

Celodenný zážitok pre všetky zmysly

Hneď od rána bude k dispozícii chutné jedlo a nápoje. Na začiatok domáci koláčik s kávičkou, potom dvojchodový obed, poobedný snack, večera a sladká maškrta na záver. Počas každej prestávky si tak môžete dať niečo dobré pod zub, vypiť kávu z lokálnej pražiarne a deň zakončiť pohárom vína či niečím tvrdším. Po skončení oficiálneho programu na hrade TEDxTrenčín ešte nekončí! Nasleduje skvelá zábava v dobrej spoločnosti a networking s občerstvením pod hradom – v kaviarni Coffee sheep. Tu organizátori sľubujú ďalší program, ktorý zostáva tajomstvom.

TEDxTrenčín sa stáva čoraz obľúbenejším a svedčí o tom aj rýchlosť, akou každý rok miznú lístky. Tento rok boli vypredané behom 4 dní.

O TED-e:

TED je nezisková organizácia, ktorá v Amerike každoročne organizuje konferenciu TED (Technology, Entertainment, Design) a je oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. Na podujatie TED sú pozývaní poprední svetoví vedci, profesori, myslitelia, dizajnéri. Na konferenciách doteraz vystúpili uznávané osobnosti, ako spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, bývalý britský premiér Gordon Brown alebo režisér Titanicu a Avatara James Cameron.

O TEDx-e:

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* (Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy).

Foto: Stanislava Markovičová a Lucia Kotrhová

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať