Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Medzilaborce: Za Warholom až k našim hraniciam

30. augusta 2017 | Blog Regióny

Autor:

Mesto ležiace neďaleko hraníc s Poľskom ukrýva významné diela výtvarného umenia 20. storočia. Reč je o Medzilaborciach, kde sa nachádza prvé a jediné múzeum v Európe venované zakladateľovi pop-artu. Slovensko tak môže s hrdosťou návštevníkom predstaviť zbierku obrazov umeleckej ikony Andyho Warhola.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pýtate sa, čo majú spoločné Andy Warhol a Medzilaborce? Aj keď táto kombinácia vyznieva takmer nespojiteľne, opak je pravdou. Ich vzájomné prepojenie treba hľadať v Andyho koreňoch. Jeho rodičia sa prisťahovali do Pensylvánie z obce Medzilaborce. V Spojených štátoch sa z otca dnes už známeho umelca stal Andrew Warhola.

Múzeum Andyho Warhola patrí k najnavštevovanejším miestam v Medzilaborciach. Už pred samotným vchodom do múzea vás zaujme socha Andyho Warhola v životnej veľkosti. Zaujímavé je samotné vyobrazenie tohto umelca s deravým dáždnikom a neformálnou pózou. Atmosféru pop-artu navodzujú vonkajšie fasády budovy múzea a vyobrazenie jedného z najslávnejších diel Andyho Warhola, plechovky od polievky Campbell. Teórie ohľadom toho, čo viedlo Warhola k vyobrazeniu práve tejto plechovky, sa líšia. V jednom z mnohých prevedení najznámejšej plechovky sveta umenia umiestnil 100 kusov do jedného obrazu. Ďalšími obľúbenými motívmi boli celebrity, najmä Marilyn Monroe a Elvis Presley.

 Vyobrazenia Marilyn Monroe patria k najznámejším obrazom Andyho Warhola. Zdroj: cas.sk


Vyobrazenia Marilyn Monroe patria k najznámejším obrazom Andyho Warhola. Zdroj: cas.sk

Okrem múzea v Medzilaborciach za návštevu stojí Pravoslávny chrám sv. Ducha. Jeho architektúra je v porovnaní s väčšinou slovenských chrámov jedinečná. Postavený bol v staroruskom renesančnom slohu, pričom v roku 1949 nahradil pôvodný drevený pravoslávny chrám. Netreba však zostať len pri pohľade na netradičnú stavbu zvonka. Vnútri chrámu je na ploche 1600 m² umiestnených 350 ikon. Ikony sú zachovalé najmä vďaka poslednej reštaurácii ikonopiscom žijúcim v USA Dimitriosom Leussisom a Dušanom Kandrinčákom z Medzilaboriec trvajúcej štyri roky.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorou sa Medzilaborce môžu pýšiť, je mini skanzen vykresľujúci život Rusínov v tejto oblasti. Všetky drevené domčeky sú replikami budov z okolitých dedín vrátane domu rodičov Andyho Warhola. Domčeky boli autenticky ručne vyrobené z tradičných materiálov, ako je drevo, hlina či slama. Pri návšteve zaujme najmä tradičný drevený zrubový kostolík – cerkev. Vytvorenie mini skanzenu je súčasťou projektu Warhol city, ktorého cieľom je zatraktívnenie Medzilaboriec pre turistov.

Pravoslávny chrám sv. Ducha postavený v staroruskom slohu. Zdroj: slovakianguide.com/Pierre Bona

Pravoslávny chrám sv. Ducha postavený v staroruskom slohu. Zdroj: slovakianguide.com/Pierre Bona

Dôležité informácie:

O autorovi

Lucia Fabková

Lucia Fabková

Pochádza z Nitry, no v súčastnosti ju tam stretnete len s ťažkosťami. Dnes ju najlahšie zastihnete v Bratislave. Svojimi znalosťami prispieva k fungovaniu WOPPSu, no nevyhýba sa ani písaniu kratších článkov. Má slabosť na čokoládu, veterány, hudbu a zázvorový čaj. Svojím pôsobením chce prispiesť k pozitívnejšiemu vnímaniu Slovenska samotnými Slovákmi, pretože: „Stále máme byť na čo hrdí, aj keď na to častokrát zabúdame pri čítaní novín“. Ak máte nejaké otázky neváhajte a napíšte na lucia.fabkova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať