Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Mirka Ábelová: Básničky pre domáce paničky

13. mája 2017 | Blog Recenzie

Autor:

Keď Mirka Ábelová vydala svoju najnovšiu zbierku básní, vyvolala ňou vlnu prekvapenia najmä v literárnych kruhoch. Ako na svojich čítaniach sama spomína – niektorí kritici nedokázali pochopiť, ako mohlo Artforum, jedno z najprestížnejších slovenských vydavateľstiev, vydať knihu tejto svojskej autorky s nezameniteľným prejavom. Vydavatelia sa zjavne rozhodli osviežiť kolekciu ponúkanej poézie a výber, nazvime to, mierne kontroverznej autorky, tento účel rozhodne splnil.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Mirku Ábelovú môžu priaznivci poézie či poslucháči Rádia_FM poznať práve z jeho vĺn, na ktorých vysiela každý víkend popoludňajšiu desaťminútovku Nedeľná chvíľka poézie_FM. Intenzívny kontakt s tvorivými osobnosťami sa nevyhnutne pretavuje aj do jej vlastnej tvorby. Nejde to však na úkor jej vlastného vkladu do textu, ten je skôr tvarovaný skúsenosťou ženy so situáciami, v ktorých sa v osobnom – obzvlášť rodinnom a partnerskom – i pracovnom živote stretáva.

Prostredníctvom výpovedí niekoľkých desiatok žien, ktorým vo svojej zbierke prepožičiava slovo, sa Ábelová snaží s vtipom, ktorý jej neodmysliteľne prislúcha, spracovávať svoje vnímanie prostredia, v ktorom sa pohybuje. Istá dávka drzosti, ktorú možno pozorovať už v jej skoršej tvorbe, sa nachádza aj v Básničkách pre domáce paničky: hľadáčikom irónie mieri aj do vlastných radov a žartuje aj na úkor feministického hnutia či snobstva istého okruhu básnikov. Ábelová pôsobí tak, ako píše: bezprostredne, otvorene a uvoľnene – z jej veršov necítiť nijaký tvorivý kŕč ani snahu o neprirodzenú vyumelkovanosť, ale „robustnú“ poéziu s hovorovým, niekedy expresívnym jazykom, ktorý však nefunguje ako póza, ale skôr ako radlica na predsudky.

Samostatný rozmer knihy tvoria ilustrácie Ivany Šátekovej, ktoré dopĺňajú jednotlivé básne, ale fungujú viac-menej samostatne. Ich spájajúcim motívom je postava baletky, ktorú ilustrátorka zasadzuje do všedných situácií, čím vytvára pôsobivý kontrast s tým, ako baletky bežne vnímame: ako nositeľky pôvabu, ušľachtilosti, jemnosti. Funguje to výborne: takto vyzerá frontálny útok na predsudky a tabu, ktoré o ženách v spoločnosti kolujú – zbierka tak svojím potenciálom presahuje okruh čitateliek, ktoré nesie vo svojom názve.

Najnovšia zbierka Mirky Ábelovej môže byť vďaka civilnému jazyku a témam blízkych modernému človeku mostom k poézii aj pre menej skúseného čitateľa. Aj keď nie všetky básne zaradené do knihy sú vycibrenými dielami a často evokujú skôr len náčrty, akési skice situácii zaznamenaných v momente vzniku, stále ide o typ básnického umenia, ktoré si v pozitívnom zmysle slova dokáže nájsť cestu k širšiemu publiku. Možno aj napriek nevôli vybraných kritikov.

 

O autorovi

Martin Makara

Martin Makara

Spišiak ako srdcom, tak prízvukom. Dušou má najbližšie k umeniu a káve, fyzicky väčšinou k počítaču, na ktorom tvorí svoje literárne experimenty. Vegetarián, pacifista a pseudofilozof. Zbiera prvé skúsenosti s organizáciou kultúrnych podujatí v rodnom meste. Ak sa chcete naučiť autenticky zaťahovať po východniarsky, prípadne sa podeliť o podnet na článok o káve či kultúre, rozhodne uchovajte v pamäti mailovú adresu martin.makara@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať