Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Modra: V mušli je viac perál

23. novembra 2016 | Blog Regióny

Autor:

Slobodné kráľovské mesto Modru si niektorí dovolili nazvať perlou Malých Karpát. Dovolím si tvrdiť, že toto označenie získala právom. Ak Boris Filan v piesňovom texte Prázdny rám pre Modus tvrdí, že „v mušli niet viac perál“, tak ja vás, milí čitatelia, pozývam „vláčikom do Modry“. Predstavím vám dve nové perly, ktorých lesk budete môcť obdivovať v blízkej budúcnosti.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Modranský cintorín sa stal miestom posledného odpočinku jednej z najvýznamnejších osobností Slovenska – Ľudovíta Štúra. Popri vynovenom štúrovskom náhrobnom areáli s hrobmi Ľudovítovho brata Karola a Pavla Zocha si možno na modranskom cintoríne všimnúť aj hrob Jána Farkaša. On a jeho tím výskumníkov nám zanechali osviežujúci nápoj vyrábaný z hroznového muštu a bylinného macerátu.

Nová perla sa však ukrýva priamo pri vchode na cintorín. Steny rímskokatolíckeho kostola sv. Jána Krstiteľa zdobia ranogotické fresky z konca 13. storočia. Po ukončení prác smerujúcich k zamedzeniu vlhnutia múrov sa pozornosť presunula na reštaurovanie vzácneho interiéru. Snáď sa jedného dňa podarí sprístupniť kostol aj verejnosti, aby sa tak mohol stať miestom obdivu a uznania umeleckého cítenia našich predkov.

kostol

Kostol sv. Jána Krstiteľa je najstaršou stavebnou sakrálnou pamiatkou v Modre a stojí na mieste, ktoré bolo kedysi centrom tohto mestečka. Zdroj: lisinovic.blog.sme.sk

Pár minút od cintorína sa nachádza modranské námestie, ktorému dominuje súsošie z carrarského mramoru s ústrednou sochou Ľudovíta Štúra pozdravujúceho návštevníkov. Pri vyústení Dukelskej ulice sa týči rímskokatolícky kostol sv. Štefana Kráľa s mestskou vežou. Je perlou pre všetkých tých, ktorí sa radi dívajú na veci z nadhľadu. Stačí si vyšliapať niekoľko schodov a výhľad na všetky strany jednoznačne poteší aj toho najnáročnejšieho turistu. Obdiv si zaslúžia najmä dva evanjelické kostoly a Horná brána, ktorá umožňovala vojsť do mesta smerom zo severu; oku tiež lahodia malebné vinohrady a prekrásne lesy.

Modra ponúka svojim návštevníkom vynovené priestory Múzea Ľudovíta Štúra a súčasťou prehliadky môže byť aj návšteva bašty. Tá je súčasťou fortifikačného systému, ktorý mal slúžiť na obranu mesta pred osmanskými nájazdmi. Valcovitá budova sa hrdí expozíciou figurálnej keramiky majstra Ignáca Bizmayera. Kto uchvacujúce dielka neobdivoval, akoby v Modre ani nebol. Klasické keramické výrobky si môžete kúpiť v predajni Slovenskej ľudovej majoliky, ale taktiež sa dajú podporiť aj súkromní výrobcovia. Za všetkých spomeniem dielňu „modranská“ známu svojím osobitým dizajnom.

Múzeum Ľudovíta Štúra k Modre neodmysliteľne patrí. Zdroj: Ján Fiala/zurnal.pravda.sk

Múzeum Ľudovíta Štúra k Modre neodmysliteľne patrí. Zdroj: Ján Fiala/zurnal.pravda.sk

Ako popísať modranské vínko? Treba ho len chváliť a užívať si potešenie z neho v spoločnosti blízkych. Ak si naplánujete návštevu Modry počas septembra, najlepším termínom je koniec mesiaca, keď sa tam konajú tradičné oberačkové slávnosti Vinobranie. Známe sú vďaka predaju burčiaku a vín a množstvu stánkov s rozvoniavajúcimi dobrotami, ktoré sa striedajú so stánkami remeselníkov a umelcov.

Modra bola známa tiež svojou povesťou mesta vzdelanosti a škôl, turizmus sa rozvíja v rekreačnej oblasti Harmónia a v Hoteli Zochova chata. Láka výhľad z rozhľadne na Veľkej Homoli či skúmanie lokality Zámčisko opradenej tajomstvom z dávnych čias. Môžete si oddýchnuť v reštauráciách v zrekonštruovaných priestoroch, vinárničkách, kaviarňach a ochutnať chýrnu zmrzlinu. Zažite na vlastnej koži taký skvost akým je Modra, poprechádzajte sa v jej uličkách, ktoré učarovali Jánovi Smrekovi, Vincentovi Šikulovi a aj Jozefovi Mihalkovičovi. Azda v nich objavíte svoju vlastnú perlu.

Dôležité informácie:

  • Mesto Modra sa nachádza v okrese Pezinok
  • Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1158
  • V Modre býva okolo 9000 ľudí
  • Každoročne sa tam koná hneď niekoľko podujatí. Naplánujte si výlet „vláčikom do Modry“ na vtedy, keď tam bude nejaké podujatie prebiehať
  • Múzeum Ľudovíta Štúra sa nachádza v dome, v ktorom zomrel

 

O autorovi

Mladen Kolény

Mladen Kolény

Modran celou dušou. Vyštudovaný slovenčinár a angličtinár trávi čas ponorený do kvalitnej beletrie. Občasný hráč bedmintonu vyhľadáva hudbu sedemdesiatych rokov a dobroty mexickej, indickej a čínskej kuchyne. Rád by raz žil na takom Slovensku, kde by bolo viacero vecí v lepšom stave ako predtým a neváha vlasť predstaviť v svetlých farbách. Bol sprievodcom turistov, teraz sa jeho chlebíčkom stalo dennodenné používanie francúzštiny. Možno ho zastihnúť na mailovej adrese: mladenkoleny@gmail.com

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať