Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Opustená Bratislava: Tajuplné miesta na pokraji zabudnutia

14. júna 2017 | Blog Regióny

Autor:

Hlavné mesto Slovenska priťahuje turistov zo zahraničia, a isto ho navštívila i väčšina domácich. Návštevníci prídu, prezrú si uličky a námestia, galérie a múzeá, sochy i fontány, no mnohé fascinujúce miesta ostanú pred ich očami skryté.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Známe príslovie múdro tvrdí, že pod lampou býva najväčšia tma. Len málo Bratislavčanov by vedelo, kde hľadať vo svojom meste plechový javor, ufo, bunkre z medzivojnových čias či Rohlík. Pochopiteľne, reč nie je o bielom pečive, s ktorým mnohí začínajú deň, ale o malom ružinovskom jazierku pri nemocnici, kde žijú korytnačky písmenkové.

M_p_ BA

Slovenská dizajnérka Pavlína Morháčová pred niekoľkými rokmi založila portál mpba.sk, ktorý archivuje miesta ohrozené zabudnutím na jednej stránke. Dozaista sa stane tou správnou voľbou, keď sa rozhodujete, kam na víkendovú prechádzku. Alebo ak nepatríte k šťastlivcom, ktorý majú Pavlínou zozbierané miesta na papierovej mape. Dnes už ju však nezoženiete.

Mnohé miesta, ktoré M_p_ BA odporúča, sú výrečnými mementami slovenských dejín. Za Vysokou školou výtvarného umenia napríklad pomocou nej nájdete dve mramorové päste a odpadnutý kúsok goliera, pozostatky masívneho súsošia pôvodne umiestneného na Námestí Slobody. Odpratala ich odtiaľ Nežná revolúcia, pretože patrili Klementovi Gottwaldovi.

Ďalším neobjaveným zákutím je Bernolákova ulica. Plné chodníky zaparkovaných áut, malý park a rôznofarebné panelové domy. Nezdá sa byť výnimočná, no ceduľa na jednom z panelových domov upozorní, že ide o celkom prvý „panelák“ na Slovensku. Akýsi prvý muž légie, ktorá ovládla celú Bratislavu.

Prvý panelový dom na Slovensku. Zdroj: mpba.sk

Prvý panelový dom na Slovensku. Zdroj: mpba.sk

Na svätého Dindi

Nie je ničím zvláštnym, že v takom starobylom meste, akým je Bratislava, natrafíte na históriu aj tam, kde by ste ju nečakali. Mesto je špecifické istým fenoménom, ktorý v knihe Prešporock opísal Boris Filan.

„Odkedy sa pamätám, v Bratislave sa rok čo rok vyliahnu skvelé myšlienky, plány na veľkolepé projekty, ktoré majú stvoriť moderné veľkomesto, kultúrne centrum, turistický magnet. Novozvolení starostovia a primátori sa vždy nakazili horúčkou nadšenia a sami uverili, že vrátia mestu starý lesk a zašlú slávu. Tam, kde stojí betónová džungľa Petržalka, mali byť podľa plánov slovenské Benátky s nízkymi domčekmi a splavnými kanálmi. Pamätáte si, aké úžasné metro sľubovala radnica? Niekde stoja aj jeho betónové stĺpy a základy staníc,“ vymenúva Filan.

Spomínaných veľkolepých stavieb sa krásavica na Dunaji podľa Filana dočká až na sviatok patróna mesta, na svätého Dindi (teda nikdy). Základy staníc metra však skutočne stoja, napríklad v Petržalke. Bleskurýchlu dopravu by ste tam hľadali márne, no ceduľka na stene vyzýva pouličných umelcov, aby miestu dali nový zmysel: „Ďakujeme, že maľujete“. Nad River Parkom pri dunajskom nábreží sa mladí ľudia stretávajú pri obrovskom bazéne, ktorý nikto nikdy nenapustil. Dostal ironický názov „Bazén pre neplavcov“.

Podobných miest je v meste neúrekom. Nevynikajú architektúrou a bývajú zanedbané. Avšak turistov, ktorých sa odhodláte sprevádzať Bratislavou, by ich príbeh určite zaujal. A keď sa nohy unavia, môžete objavný výlet zakončiť v podniku s podobnou atmosférou.

M_p_ BA má hneď niekoľko odporúčaní. Do kultového Srdiečka láka slovami: „Mimoriadne odporná krčma, stoly potiahnuté linoleom a každý štamgast má za ušami minimálne drobnú krádež a vyhostenie z miestnych potravín.“ Ak na takýto druh objavovania už nemáte náladu, vyberiete si z dlhého zoznamu naozaj príjemných kaviarní a reštaurácií.

 

Dôležité informácie:

  • Ivo Švihran, spolupracovník Pavlíny Morháčovej, organizuje vlastivedné prechádzky po polorozpadnutých zákutiach Bratislavy
  • sk odporúča navštíviť stošesťdesiatdeväť miest v hlavnom meste
  • Každý, kto objaví zaujímavé miesto, môže po overení zakladateľmi mapu obohatiť

O autorovi

Samuel Chrťan

Samuel Chrťan

Narodil sa v Bratislave, kde aj študuje žurnalistiku. Medzi jeho životné vášne radí predovšetkým hudbu, futbal a svoju milú. Rovnako sa zaujíma o folklór a tiež ho môžete stretnúť ako dobrovoľníka vo viacerých neziskových organizáciách. Sníva o tom, že si raz ľudia porozumejú a budú sa mať radi. Zvedavosť ho sprevádza od malička, preto sa určite bude zaujímať aj o tajomstvá, ktoré by ste mu napísali na: samuel.chrtan@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať