Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Peter Chomanič: S mobilom do koša? Nie. Radšej do múzea mobilov

22. septembra 2017 | Blog Na kus reči

Autor:

Ak by sa zaoberal lingvistikou, jeho špecializáciou by bol niektorý z mŕtvych jazykov, pravdepodobne latinčina. Namiesto zaužívaného zbierania známok či mincí zhromažďuje Peter Chomanič staré mobilné telefóny. Láska k už používanej technike a znalosti o mobiloch, ktoré už v obchodoch nenájdete. O tom je jeho Múzeum Mobilov.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Čo ťa priviedlo k myšlienke vytvorenia vlastnej zbierky mobilov?

Spočiatku mi zostalo zopár starých mobilov od príbuzných, ktoré sa buď neoplatilo predať, alebo mali poruchu, ktorej oprava by bola nerentabilná. Vtedy som sa v nich začal sám „rýpať“. Niektoré sa mi podarilo svojpomocne opraviť, a tak som začal opravovať jednoduchšie problémy aj kamošom. Niekedy však bolo jednoduchšie aj lacnejšie zohnať rovnaký, už používaný mobil a definitívne pokazený mi ostal do počtu.

Postupne som takto získal niekoľko desiatok kusov. Ďalšie staré či nepoužiteľné som dostal od kamošov, ktorí mi ich dávali, aby som mal diely na opravy. Občas som si pre radosť kúpil nejaký zaujímavý starší model, ktorý som sám chcel a poznal som ho ešte ako dieťa z reklám či letákov.

Ktorý moment považuješ za zlomový?

Za začiatok zberateľstva oficiálne považujem asi prelom roku 2007 a 2008, vtedy som bol v poslednom ročníku strednej školy. V tom čase som intenzívne pracoval na mobilných fórach, ako napríklad Symbianmania. Takzvané „vysúvačky“ a operačný systém Symbian mi učarovali. Po mojich začiatkoch s legendárnou Nokiou 7650 som mal vtedajšie vrcholové smartfóny od Nokie: N80, N95. S prvým normálnym zamestnaním prišiel aj stály príjem, a tým aj stále rozrastanie počtu telefónov.

Za mobil v súčasnom chápaní považujem Motorolu DynaTAC 8000x. Inžinier Martin Cooper, dnes šedivý deduško, ho vyvíjal 10 rokov.

Kedy si svoje mobily začal vnímať ako zbierku či dokonca múzeum?

Zbierku hodnú pomenovania Múzeum Mobilov považujem asi od roku 2010, keď som už mal čo hodnotné ukázať.

Aký bol tvoj prvý mobil? Máš ho doteraz?

Prvým bol Sagem MC919. Dlho mi však nevydržal. Pokazil sa ešte v prvú noc, čo som ho kúpil. Skončilo to reklamáciou a výmenou za Motorolu T2288. Tú som neskôr predal – vtedy som sa k lepším modelom dostával práve tak, že som súčasný predal a doložil zvyšok na novší mobil. Dodnes mám v zbierke prvý mobil v rodine Nokiu 3310. Bola už vypratá, utopená a dokonca aj prejdená autom, stále však „žije“.

Ktorý telefón sa považuje za prvý mobil na svete? Aké boli jeho parametre?

Za mobil v súčasnom chápaní, teda nenosený v dvoch rukách, za rukoväť či na chrbte, ale reálne v ruke, považujem Motorolu DynaTAC 8000x. Inžinier Martin Cooper, dnes šedivý deduško, ho vyvíjal 10 rokov. Len 800 gramový mobil, dostupný verejnosti od roku 1983, vydržal nabitý od 4 do 8 hodín, s možnosťou volania asi približne polhodinku. Na tú dobu a parametre vtedajších telefónov to bolo „sci-fi“. Fungoval len vo veľkomestách. Stál 4000 dolárov, v prepočte vzhľadom na infláciu asi 9500 dolárov. Jeden taký mám aj vo svojej zbierke.

A aká je jeho cena dnes?

Jeho cena dnes? V závislosti na verzii, stave, balení a ďalších faktoroch je cena od 500 $ až do 2500 $. Pamätáte sa na film s Michaelom Douglasom, v ktorom telefonuje z riadnej „bielej tehly“? Áno, to je ten. Odtadiaľ sa aj zaužívalo jeho pomenovanie tehla.

Michael Douglas vo snímke Wall Street s prvým mobilom na svete. Zdroj: blog.videona.es

Michael Douglas vo snímke Wall Street s prvým mobilom na svete. Zdroj: blog.videona.es

Eviduješ nejaké múzeá mobilov v zahraničí? Sú prístupné verejnosti?

Múzeá mobilov v štandardnom chápaní som nezaznamenal. Samozrejme, technické múzeá niekedy vystavujú zopár kúskov spolu s ďalšou staršou elektronikou. Občas aj firmy, ktoré telefóny predávali a servisovali ich. Niekoľko mobilov zvyknú mať vystavených vo svojich priestoroch.

Skôr evidujem súkromných zberateľov – jednotlivci, ktorých zbierky nikto nevidí. Zameriavajú sa prevažne na konkrétne značky, ktoré sa aj dajú „kompletne vyzbierať“, napríklad Ericsson či Siemens. Ďalší zbierajú prototypy modelov, ktoré sa neskôr predávali, či dokonca aj zastavených projektov, ktoré sa nikdy nedostali do predaja. Poznám aj takých, ktorí majú len niekoľko desiatok kusov pre vlastnú radosť v stopercentnom stave. Tie, po ktorých kedysi túžili a nemohli si ich dovoliť, mobily zo svojej mladosti alebo legendárne a prelomové kúsky.

Ako by si porovnal záujem o túto tému za hranicami?

Vo sfére individuálneho zberateľstva je mobilovou veľmocou jednoznačne Rusko. Ďalej škandinávske krajiny a juhovýchod Ázie. V našich končinách sa zbieranie stalo za posledné 3 roky akýmsi národným športom. Vnímam to tak, že zrazu zbiera mobily každý – obchodníci, priekupníci či „investori“.

Špecializuješ sa na nejakého konkrétneho výrobcu alebo obdobie výroby?

Žiadna špecializácia. Zbieram takmer všetko, čo príde pod ruky. Prirodzene sa zameriavam hlavne na lokálny trh, Slovensko a Česko, vrátane modelov z čias Československa. Dovolím si povedať, že do momentu masívneho nástupu kapacitných dotykových mobilov mám 90 % všetkých u nás predávaných mobilov. Okrem toho vlastním legendárne modely, ktoré sa predávali v rozvinutejších krajinách, niekoľko desiatok prototypov, exotické kúsky z Japonska, Číny, Indie, Mexika či USA.

Ktoré značky ťa zaujímajú najviac?

Som veľkým fanúšikom Nokie. Tvoria podstatnú časť zbierky, sú to hlavne zariadenia s operačným systémom Symbian, Maemo, MeeGo. Všeobecne som fascinovaný už nepoužívanými platformami, zaujímam sa aj o smartfóny s webOS, FirefoxOS, Bada, Windows Mobile, Palm, BlackBerry či Sailfish.

Peter vo svojom živle, prezentácia retro mobilov na dočasnej výstave.

Peter vo svojom živle, prezentácia retro mobilov na dočasnej výstave.

Od akých faktorov závisí, či je mobil vzácny a jeho aktuálna cena ďaleko prevyšuje jeho vtedajšiu kúpnu cenu?

Väčšinu mobilov vyrobili masovo. Iné sa stali neúspechom výrobcu, boli skúškou trhu, limitovanou edíciou, dizajnovým výstrelkom, luxusným kúskom, lokálne zameraný model a tak ďalej. Na Slovensku sú vzácne špecifické modely z Japonska, a naopak. Kto by chcel kompletne vyzbierať Ericssony a opomenie tamojšie modely, určite spraví chybu.

Každý poriadny zberateľ by chcel mať niečo z luxusných mobilov Vertu, Mobiado, Gresso, dizajnových modelov ako Motorola RAZR V3, Ericsson T39m, Nokia 8110 známa z Matrixu, chuťovky od Xelibri či Motorola Aura, či nepochopiteľné šialenstvo okolo prvého iPhone 2G.

Nemyslím, že by v konečnom dôsledku nejaký mobil dosiahol čo i len svoju pôvodnú cenu, nehovoriac o prepočte k dnešným ekonomickým pomerom. Cena iPhone 2G sa však pohybuje na tej hrane, ak je dokonalý či nikdy neotvorený. Nejde už len o zberateľov mobilov, cenu tohto už 10-ročného zariadenia navyšujú nad jeho reálnu hodnotu Apple fanatici.

Ak chcete vedieť hodnotu toho vášho mobilu, rád vám ju poviem. Určite nič nevyhadzujte do koša, radšej to odovzdajte na druhotné spracovanie v obchode s elektronikou.

Ako zistím, že môj starý mobil je lepšie predať, ako vyhodiť do koša?

Často sa stretávam s tým, že sa mi ozvú „ziskuchtivci“, ktorí by mi radi predali nejaký mobil. Samozrejme, väčšinou za nerealistickú cenu. To, čo majú bežní ľudia doma na policiach, používané, rozbité a pokazené, už zvyčajne zberateľskú hodnotu nemá. Teda pokiaľ niekto z rodiny nepracoval u výrobcu, v testovacích a vývojárskych spoločnostiach alebo u operátorov, alebo si nedovolil skutočný luxus. U takých sa občas objavia luxusné kúsky či prototypy, a vtedy sa cena pohybuje v desiatkach až stovkách eur.

Ak chcete vedieť hodnotu vášho mobilu, rád vám ju poviem. Určite nič nevyhadzujte do koša, radšej to odovzdajte na druhotné spracovanie v obchode s elektronikou. Nebezpečné látky, ako lítium, nikel a kadmium, by ste na smetisku nechceli. Okrem toho sa napríklad mikrogramy zlata vrátia v novej podobe ako súčasť televízie či moderného smartfónu.

Koľko rôznych typov mobilov máš vo svojom múzeu?

Priznám sa, že aktuálne neviem presné číslo. Bude to okolo 1300 rôznych modelov, okrem toho vlastním početné farebné či limitované prevedenia a prototypy. Posledné roky však mobily pribúdajú pomaly. Zohnať v našich končinách retro mobil, ktorý ešte nemám, je čoraz ťažšie (smiech). Nakupujem prevažne lokálne a v komunite. Nevyužívam aukčné stránky s posielaním cez pol sveta, snažím sa vyhnúť priekupníkom.

Spomeňte si na svoj prvý „super pecka“ dotykový mobil s fotoaparátom. Aha? Displej vyzerá akýsi malý a fotky pôsobia ako z kalkulačky.

Ktorý z tvojich mobilov má na trhu aktuálne najvyššiu hodnotu a ktorý si ceníš najviac?

Podľa trhovej ceny sú najhodnotnejšími kúskami asi Motorola DynaTAC 8000x, strieborný prototyp Nokia N950 a už spomínaný prestrelený Apple iPhone 2G. Práve tú Nokiu si asi cením najviac, subjektívna hodnota. Mal to byť pôvodne model N9, kým manažment upadajúcej Nokie kompletne nezmenil pôvodné plány. Pomyselný nástupca E7, ale už s moderným systémom MeeGo, ktorý mal ohromný potenciál. Veľmi som si tento model obľúbil. Bežnejšie čierne developerské prevedenie som chvíľu aj reálne používal. Samozrejme, mám aj iné hodnotné prototypy aj nepredávaných modelov, ako je Siemens SG75.

Keby si si mohol vybrať, o aký mobil by si svoju zbierku rád rozšíril?

To, čo naozaj veľmi chcem, sú v podstate už šialenosti. Prototypy, ako Ericsson Hedvig či Futaba, Nokia 7700 alebo Clipper. Ich cena sa pohybuje v stovkách až tisícoch eur. Rád by som rozšíril zbierku o hodnotné „starožitnosti“, ako Mobira Senator, Simonsen, Orbitel, Technophone Excell či Benefon Esc.

Chýba mi aj pár bežnejších modelov, ktoré mám v pláne doplniť. Napríklad Motorola TX770, Ericsson T66, Nokia N92, ale aj moderné dotykové kúsky, ktoré už doplácajú na svoju povahu spotrebného tovaru, ako sú Samsung Galaxy S, Galaxy Tab, Nexus S, Sony Ericsson Xperia X1 a X2, LG Prada, Motorola Atrix a Xoom, HTC Evo 3D a iné. Napriek ich povahe modernejších zariadení je jasné, že onedlho nám budú pripadať prehistoricky. Neveríte? Spomeňte si na svoj prvý „super pecka“ dotykový mobil s fotoaparátom. Aha? Displej vyzerá akýsi malý a fotky pôsobia ako z kalkulačky. Ja viem. Ja to poznám. Vidím tieto reakcie u ľudí na každej výstave.

Zopár kúskov z Múzea Mobilov. Je medzi nimi aj váš starý mobil?

Zopár kúskov z Múzea Mobilov. Je medzi nimi aj váš starý mobil?

Prezentoval si teda svoju zbierku aj verejnosti?

Múzeum Mobilov zatiaľ nemá svoj stály priestor. Financovať niečo také je pre jednotlivca v Bratislave finančne náročné, aj keď už len hodnota zbierky presahuje 10-tisíc eur. Doposiaľ som v menšej miere úspešne spolupracoval s operátormi, rozhlasom, televíziou, filmármi, organizátormi výstav a konferencií. Aspoň občas bola väčšia či menšia časť expozície múzea na očiach.

Niektorí fanatickí nadšenci boli kedysi aj u mňa doma, dokonca prišli aj rodičia s fascinovanými deťmi. Zbierku som osobne prezentoval na školách. Vystavoval som na BITE Expo v Inchebe, na konferencii FEI STU, Mobile Monday Bratislava v The Spot, dvakrát v Digipointe v Polus City Center, na IT konferencii v Double Tree by Hilton v Bratislave a na menších súkromných podujatiach.

Je o historické mobily záujem?

Výstavy často pôsobia ako takzvané „instant eye-catcher“ – ľudia hneď prídu, pýtajú sa, obzerajú, skúšajú, hľadajú ten svoj. A ja im podľa opisu tvarov, farieb, hier či zvonení nájdem. Nezriedka sú to hodinové debaty, vždy chcú vedieť viac, a ja im mám čo povedať, Mobilom sa venujem roky a prostredie mobilov a operátorov dobre poznám. Záujem verejnosti je obrovský, keď zbierku naozaj vidia naživo. Reakcie pred uvidením zbierky sú často skôr vlažné, typu: „Staré mobily, haraburdie, čo tam?“. Aj skeptici však väčšinou zmäkli, s nostalgickou slzou v oku.

Výstavu dokážem prispôsobiť požiadavke organizátora, čo do počtu, veľkosti, ale aj výberu zariadení. Napríklad pre neformálne stretnutie fanúšikov HTC Meetup v Bratislave alebo Teleráno na Markíze. Taktiež odborne pomáham filmárom pri výbere techniky. Nemám problém ani so zapožičaním mobilov. Zariadenia z Múzea Mobilov si zahrali aj v reklame pre Orange, v priereze mobilnej histórie. Poradiť sa mohli aj filmári Únosu, vyhli by sa tak nepresnostiam. Schválne, uvedomili ste si, že vo filme SMSkovali v roku, keď sa to ešte nedalo (úsmev)?

Záujem verejnosti je obrovský, keď zbierku naozaj vidia naživo. Reakcie pred uvidením zbierky sú často skôr vlažné, typu: „Staré mobily, haraburdie, čo tam?“. Aj skeptici však väčšinou zmäkli, s nostalgickou slzou v oku.

Je ťa možné kontaktovať, ak by ti niekto chcel darovať starý mobil alebo vidieť tvoju zbierku?

Najčastejšie ma ľudia kontaktujú správou na mojej fanpage https://facebook.com/MuzeumMobilov, alebo na Muzeum.Mobilov@gmail.com. Prevažne chcú darovať nejaký starší model mobilu, ktorý by inak vyhodili, prípadne majú otázky ohľadom hodnoty toho, čo našli v skrini. Aj vďaka fanúšikom sa moja zbierka neustále rozširuje. Za to, čo mám, patrí veľká vďaka aj im. Neraz ma upozorňujú aj na zaujímavé kúsky náhodne objavené v inzercii. Občas ma niekto kontaktuje s prosbou o dočasnú opravu nejakého starého mobilu, prevažne za účelom vytiahnutia dát. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa tieto prastaré diely u mňa ešte nájdu. Z vďaky mi daný kúsok nakoniec väčšinou ostane.

Rovnako ma kontaktujú ľudia, ktorí by radi videli mobily z mojej zbierky. Vzhľadom na to, že z priestorových dôvodov nemám zbierku doma prehľadne vystavenú, som skôr naklonený účastiam na konferenciách či firemných akciách. Na podujatiach je Múzeum Mobilov pre hostí naozaj zaujímavým doplnkom programu, najmä s možnosťou výkladu a debaty pokojne aj v angličtine či ruštine.

Čo by si rád dosiahol s Múzeom Mobilov? Máš nejaké plány?

V konečnom dôsledku by som bol najradšej, keby sa Múzeum Mobilov stalo skutočným múzeom. Miestom, kam môžete prísť a pozrieť si, ako sa vyvíjala mobilná komunikácia za taký krátky čas. Keď „kufríkové“ mobily so slúchadlom na šnúre vidia deti základných škôl, odhadujú ich vek na 60 až 100 rokov. Realita? Sú to modely z roku 1988 až 1994. Vtedy sme sa mnohí z nás ešte len narodili a dnes už neexistujúce mená ako EuroTel či Globtel za korunu sme poznali z reklám naspamäť. Niektoré z tých reklám mám nahraté, púšťam ich pri prezentácii. Na nich možno pozorovať časovú os služieb, technológií, dizajnov, farieb, cien, materiálov, značiek. Hneď je jasné, akými míľovými krokmi sa vývoj pohybuje.

Dnes má mobil naozaj každý, dokonca nejeden. Rozbil sa? Nič sa nestalo, veď zajtra si kúpim nový. Meníme ich po pár mesiacoch či po roku. Možnosť vidieť ich pokope s významnými míľnikmi, ale aj slepými uličkami vývoja a dizajnu, to všetko doplnené výkladom a vysvetlivkami. To je nekonečným zámerom môjho Múzea Mobilov. Dnes sa už mobily podobajú ako vajce vajcu, kovovo-sklenená placka vyrobená v Číne. Buď si Android, alebo jablko. Európski výrobcovia zanikajú. Platíme bezmála tisícku za najnovšiu vlajkovú loď výrobcov, ktorí medzi sebou splácajú mimosúdne vyrovnania za patentové spory. Ja však uprednostňujem ten rôznotvárny farebný svet minulosti, keď všetko nové prinieslo to pravé nadšenie.

Peťo, ďakujeme za rozhovor!

Foto zdroj: Peter Chomanič (archív)

Peter Chomanič je…

… 27-ročný rodák z Kolonice s prezývkou Rusnak, ktorý pracuje ako „ajťák“. V súkromí milovník mačiek a fanúšik áut značky Saab. V neposlednom rade nadšenec mobilov, ktoré poznáme z detstva. Začínal ich svojpomocnou opravou pre kamarátov a pokračoval písaním recenzií na odborných fórach o mobilných novinkách. Cesta ho priviedla až k vytvoreniu vlastného Múzea Mobilov, ktoré je prierezom vývoja technológie aj dizajnu mobilov počas ich krátkej histórie.

O autorovi

Lucia Fabková

Lucia Fabková

Pochádza z Nitry, no v súčastnosti ju tam stretnete len s ťažkosťami. Dnes ju najlahšie zastihnete v Bratislave. Svojimi znalosťami prispieva k fungovaniu WOPPSu, no nevyhýba sa ani písaniu kratších článkov. Má slabosť na čokoládu, veterány, hudbu a zázvorový čaj. Svojím pôsobením chce prispiesť k pozitívnejšiemu vnímaniu Slovenska samotnými Slovákmi, pretože: „Stále máme byť na čo hrdí, aj keď na to častokrát zabúdame pri čítaní novín“. Ak máte nejaké otázky neváhajte a napíšte na lucia.fabkova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať