Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Spišské Vlachy: Dychovka i svojský Hollywood

30. marca 2017 | Blog Regióny

Autor:

Ten ďaleký východ má naozaj čo ponúknuť. Zase raz sa tam dá „znac“ malé mesto s veľkou ponukou histórie, hudby, športu alebo osobitou imitáciou amerického Hollywoodu. Reč je o Spišských Vlachoch, ktoré sú od Spišského hradu či Slovenského raja čo by kameňom dohodil. Pozornosť sa teda na chvíľu presúva od známych východniarskych metropol k menšiemu, no o to pozoruhodnejšiemu mestečku.  

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Na prvý pohľad skôr nenápadné, veľkosťou jedno z najmenších. Na ten druhý sa už Spišské Vlachy zaraďujú k mestám, ktoré sa pýšia viacerými prvenstvami a neobyčajnosťami. Môže sa to vysvetliť retrospektívou, v tých smutnejších úsekoch svojej histórie totiž Spišské Vlachy zažili niekoľko rozsiahlych požiarov. A preto si po jednom z nich Spišskovlašania zakladajú ako vôbec prvé mesto na Slovensku dobrovoľný hasičský zbor.

Hasičstvo však nie je jedinou oblasťou, ktorá má v Spišských Vlachoch predponu „naj“. Nie je to tak dávno, čo sa Spišskovlašania zapísali do slovenských rekordov. V roku 2011 sa im totiž podarilo odohrať najdlhšie trvajúci hokejový zápas na Slovensku. Na prírodnom ľade sa stretol tím ženatých s tímom slobodných a puky strieľali do bránok celých 24 hodín.

Ak vás hokej neoslovil, no patríte k milovníkom hudby, v Spišských Vlachoch pôsobí viacero hudobných skupín rôznych žánrov: od gospelu, cez country a beat až k dychovke. Práve tá má v Spišských Vlachoch svoje čestné miesto – prvé zmienky o dychových kapelách možno datovať už od konca 19. storočia. V súčasnosti sú jej reprezentantmi umelci v zelených sakách, členovia Dychovej hudby Vlašanka. Minulý rok sa im podarilo vyhrať postupovú súťaž za Košický kraj, a tak budú v polovici tohto roka bojovať o prvenstvo s dychovkami z celého Slovenska.

Súčasťou Spišských Vlách je rekreačná oblasť Za Horou. Teda, ak by ste ju takto nazvali, miestni sa na vás zrejme budú pozerať trocha s nevôľou. V tamojšom nárečí sa volá Zahura, alebo po novom Zahurawood. Presne taký nápis už zďaleka vidia prichádzajúci turisti za jedným z troch jazier, za Sabinkou. Jedného dňa si istí dvaja páni povedali, že by radi návštevníkov prekvapili. Počas troch týždňov zhotovili z kartónu, polystyrénu a šnúry na bielizeň písmená, ktoré tam pred pár rokmi osadili počas jednej letnej noci.

Nápis podobný tomu hollywoodskemu možno vidieť už z diaľky. Zdroj: Pavlína Chalupková

V letných mesiacoch sa v Zahure konajú rôzne kultúrne podujatia, pričom kapely svoje aparatúry rozkladajú na najmenšom amfiteátri na Slovensku. Keď príde zima a zahurské jazerá zamrznú, chodia sa tam korčuľovať deti i dospelí. Najmä neskúsených lyžiarov poteší zjazdovka priamo naproti jazerám. Lyžovať budú na najkratšom slovenskom svahu s umelým zasnežovaním. Keď sa už spomína zima, vedeli ste, že Spišské Vlachy patria k najchladnejším mestám na Slovensku?

Na záver už len dodáme, že vďaka svojej výhodnej polohe bolo mesto v minulosti dôležitým spojivom medzi spišským regiónom a Poľskom. Neskôr sa Spišské Vlachy spolu s ďalšími dvanástimi najvýznamnejšími mestami na Spiši stávajú zálohou pre Poľsko, keď si uhorský kráľ požičiava od poľského peniaze na vojnu o Benátky.

Dôležité informácie:

  • Spišské Vlachy ležia na juhovýchode Hornádskej kotliny
  • Počet obyvateľov je približne 3500. Spišské Vlachy boli v roku 2015 siedmym najmenším mestom na Slovensku. So štatútom mesta sa však museli na pár desaťročí rozlúčiť. V 20. rokoch 20. storočia im bol titul odobratý, mestom sa Spišské Vlachy opäť stávajú až v 90. rokoch
  • Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1243, keď uhorský kráľ Belo IV. udelil Spišským Vlachom významné privilégia
  • V roku 1905 sa mesto podieľalo na budovaní prvej telefónnej linky spišského regiónu
  • Nápis Zahurawood sa týči za jazerom Sabinka od roku 2011. Zhotoviteľmi nápisu sú Marek Pramuk a Vladimír Baloga. Jednotlivé písmená majú šírku 1 meter a výšku 1,5 metra. Americký nápis má parametre 10:15. Pomer 1:10 však autori nápisu Zahurawood neplánovali a prišli naň až následne po zhotovení písmen
  • V Spišských Vlachoch sídli meracia stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ)

 

 

O autorovi

Pavlína Chalupková

Pavlína Chalupková

“Pochádza „ze Skalice“, a preto je alergická na každý neskalický trdelník, ktorý vidí. Takých je neúrekom i v Brne, kde študuje žurnalistiku s politológiou. Hoci je do Brna zaľúbená, po škole sa plánuje vrátiť na Slovensko a písať. Rada si vychutná poctivé cappuccino v štýle latte art a objavuje nové kaviarne. Miluje muzikály, zahrá si na gitare či keyboarde, veľa spieva a rozpráva. Dáva veciam mená a je presvedčená o tom, že „všetko je super“. Má rada rovnako i inak šialených ľudí, preto sa poteší každému e-mailu, ktorý môžete poslať napavlina.chalupkova@gmail.com

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať