Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

TEDxYouth Bratislava 2017

25. februára 2017 | Blog Odporúčame

Autor:

Konferencia organizovaná skupinou študentov, ktorej cieľom je inšpirovať, vzdelávať a odovzdávať jedinečné myšlienky. Tento ročník sa niesol pod myšlienkou IDENTITY. Téma vôbec nie ľahká, no organizátori sa jej zhostili výborne. Klobúk dole :)

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Zmeškali ste? Prišli ste o veľa! Takže o rok si to už nenechajte ujsť! Poďme si TEDxYouth 2017 zrekapitulovať.

Vstupné na túto akciu bolo 13 € a pocit, s ktorým som odchádzala, bol na nezaplatenie. Ako bonus k hlave plnej myšlienok som dostala plátennú tašku plnú pozorností s logom eventu, zúčastnila som sa workshopu a dostala chutný obed.

Hlavný program bol rozdelený do blokov, v ktorých vystupovali spíkri, doplnené premietanými TEDx videami. Predstavme si teda spíkrov a myšlienky, ktoré sú hodné šírenia.


Katka Linczenyiová

Je motivačnou rečníčkou, expedičnou líderkou a trénerkou stress managementu. Mimo toho sa venuje aj freedivingu, ktorý nie je pre ňu iba športom. Je to filozofia, ako žiť život naplno.

Hovorila o tom, ako a kedy je dôležité stav mysle z „nedokážem“ prepnúť na „dokážem“.

„Vždy môžem nájsť cestu, ak otvorím svoju myseľ.“

„Šťastie je voľba.“

Hugo Gloss

Spolupracoval pri rozbiehaní iniciatívy „KTO POMOŽE?“  a aktuálne je zodpovedný za humanitárne a rozvojové projekty Slovenskej katolíckej charity.

Rozprával o čase strávenom v Iraku, kde sa zameral na príbehy ľudí, ktorých stretol, ľudí, ktorí si napriek ťažkému osudu či rozdielnosti okolia zachovali svoju tvár, a tým aj svoju identitu. Boli to mladé dievčatá bojujúce proti ISIS, architekti, ktorí v rámci kolektívu rešpektovali rôzne náboženstvá či muži, ktorí časť mesiaca bojujú za krajinu a zvyšný čas trávia pri svojich rodinách.

„Chcem sa stať najlepším možným JA“

„Zisťujte, študujte, čítajte… a prehlbujte svoju identitu a pomáhajte s tým aj ostatným.“

Andrea Tittelová

Advokátka zmysluplnosti vedomia a ženskosti v politike a verejnej správe, tiež zakladateľka a CEO Youth Politics Education.

Rozprávala o identite z pohľadu pohlaví, o tom, aké predpoklady majú ženy i muži, i o tom, aké správanie to môže vyvolať, ak tento potenciál nie je naplnený.

„Dnes je to o tom, akú podporu chcú muži vyjadrovať ženám, ale aj o tom, akú majú ženy potrebu vytvárať zmenu v spoločnosti.“

„Potrebujeme ženy, ktoré vedia prejaviť energiu a nesprávajú sa ako muži.“

Lukáš Fila

Kedysi zástupca šéfredaktora denníka SME, dnes spoluzakladateľ denníka N, kde je od začiatku riaditeľom. S mnohými ďalšími opustil denník SME po vstupe PENTY do oného denníka.

Budovanie identity tohto denníka vzniklo vďaka náhode a okolnostiam, ktoré sa udiali. Preto rečník zdôrazňoval slovo náhoda, no tiež aj potrebu myslieť vo veľkom. Mohol sa napríklad vydať cestou osobného blogu, no cítil potrebu myslieť vo veľkom a zariskovať. Verte teda v silu toho, v čo veríte, a nebojte sa situácií, keď treba zariskovať.

„Tak, ako je dôležité naučiť sa počúvať, rovnako dôležité je nepočúvať.“

Nina Gažovičová

Študovala výtvarné umenie a dnes pracuje v SOGE, kde má za sebou už mnoho projektov.

Rozprávala o umení, o jeho klišé, ktoré často vnímame len cez jeho kontroverznosť, prípadne zaužívané stereotypy. Hovorí, že tak, ako sa mení svet okolo nás, mení sa aj umenie, a na to by sme nemali zabúdať. Umenie má reflektovať život. Často umelci vyjadrujú svoju identitu práve skrz ich umenie. Jej hlavným odkazom bolo: „Buďme otvorení.“

„Je dôležité prekonávať tlak okolia.“

„Cesta k úspechu sa môže javiť priamočiara a jednoduchá… no nie je to tak.“

Matúš Steis

Študoval sinológiu na Oxforde, zakladá startup a tiež šermuje.

Rozprával o vzťahoch medzi USA a Čínou i o tom, aký dosah má na dnešné vzťahy história či politické dohody. Aj napriek tomu, že nie vždy sú obe strany 100 % spokojné, treba hľadať kompromis vyhovujúci obom, a tak je možné žiť v rovnováhe. Pretože, ak sa tá naruší. ovplyvní to nielen ich. Dôležitá je teda potreba rešpektovať sa.

Bystrík Míček

Je transportným, priemyselným a herným dizajnérom, biznismanom a programátorom.

Venoval sa téme identity z profesijného hľadiska, kde zdôraznil potrebu základných schopností a ďalšieho stavania na nich a tiež to, že je potrebné nebáť sa začať myslieť vo veľkom. Pretože viac ľudí venujúcich sa spoločným veciam prináša aj viac možností.

„Život by mal byť naplánovaný z každej strany.“

„Don´t waste your time.“

„Som šťastný, lebo mám svoj život pod kontrolou.“

Jozef Rezník

Gitarista a spevák kapely Walter Schnitzelson.

S identitou bojovali v kapele najmä v časoch, keď začali dostávať nálepku recesistickej kapely. Rozhodli sa túto nálepku neprijať a ísť vlastnou cestou, neriadili sa aktuálnymi trendami, ani pozlátkou, ale ostali sami sebou. Uveriteľnosť vs. neuveriteľnosť sa ukázala ako kľúčová.

Zaujala ma jeho pozitívna nálada aj nadhľad, keď musel zaimprovizovať po malej nehode s gitarou. Dúfame, že „gitarka“ je už v poriadku a odohrá na nej ešte veľa dobrej muziky.

„Ľudia vás budú súdiť, aj keď vás nepoznajú, preto treba dbať na to, ako sa prezentujeme.“


Počas celého dňa vládla skvelá atmosféra a v neposlednom rade za ňu vďačíme aj moderátorke Hanke, ktorá nás celou akciou sprevádzala.

Program dopĺňali pauzy, kde bol čas sa zastaviť pri foto stene, galérii s fotografiami, pri kreatívnej stene, kde bola možnosť sa zmerať či zabásniť si. Pri infostánkoch bolo možné sa dozvedieť mnoho zaujímavého, zahrať si stolný futbal, skúsiť rôzne „vychytávky“, ako napríklad okuliare s virtuálnou realitou, či porozprávať sa a spoznať nových ľudí.

Počas väčšej pauzy bol čas na obed a workshopy – samozrejme zahrnuté v cene lístka. Výber workshopov bol rôznorodý a každý si našiel to svoje. Na konci dňa, ktorý by sa mohol zdať dlhý a vyčerpávajúci, no opak bol pravdou, bola afterparty, kde vystúpila kapela ako aj stand-up komici.

Lucia Takáčová (externá prispievateľka)

O autorovi

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať