Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Vyhne: Banská história s prírodnými krásami

12. júla 2017 | Blog Regióny

Autor:

V okrese Žiar nad Hronom, v objatí krásnej prírody, sa vyníma jedno miesto. Ak ste hádali Banskú Štiavnicu, tentoraz ste tipovali nesprávne. Asi 15 kilometrov ďalej sa rozprestiera obec Vyhne, ktorá za kráľovnou svojho regiónu veľmi nezaostáva.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Obec Vyhne vznikla, tak ako viaceré v tomto regióne, z dôvodu ťažby železnej rudy. A s rozvojom baníctva išlo ruka v ruke ešte jedno náročné remeslo – banské kováčstvo. Neďaleko Vyhnianskeho potoka vyrástlo niekoľko kováčskych dielní a vznikajúca obec dostala neprekvapivý názov Vyhne, ktorý je aktuálny dodnes. Pôvodný názov v nemčine (Eisenbach) a jeho kúpele sa objavili už v 13. storočí.

O tom, že Vyhne si naozaj zaslúžia pozornosť, svedčí jeden nemalý dôkaz – vo svojom srdci ukrývajú tri vzácnosti zapísane v Zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Sú nimi dedičná štôlňa Hoffer, ústie štôlne Antona Paduánskeho a Bančianska vodná nádrž.

Ak máte chuť nadýchať sa čerstvého vzduchu a na chvíľu úplne zabudnúť na pasce elektronického sveta, určite by ste nemali vynechať prechádzku po Náučnom chodníku Andreja Kmeťa. Jeho dĺžka je 4,9 kilometra, preto ho zvládnu aj „netrénovaní“ záujemcovia o turistiku, ktorí si môžu nenáročnú trasu bez námahy vychutnať. Ak by vám jedna prechádzka nestačila, za pozretie stojí aj najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát, ktoré nájdete práve vo Vyhnianskej doline. A ako sa hovorí, do tretice všetko dobré, preto vám ako turistickú bodku odporúčame Vyhniansky travertín, kde za odmenu nájdete tri a pol metra vysoký vodopád.

Vodopád na Vyhnianskom travertíne, ktorému sa ľudovo hovorí aj Mamut. Našli ste tam istú podobnosť? Fotozdroj: kucera.sk

Vodopád na Vyhnianskom travertíne, ktorému sa ľudovo hovorí aj Mamut. Našli ste tam istú podobnosť? Fotozdroj: kucera.sk

Vyhne majú rady vodný živel a okrem spomínanej Bančianskej nádrže je tam jedna vyhľadávaná atrakcia prístupná celý rok. Vodný raj Vyhne dokáže poskytnúť príjemný oddych všetkým vekovým kategóriám a temperamentom. Na svoje si po prechádzke v prírode prídu ako deti, ktoré ešte nevyčerpali všetky sily, tak i postarší, ktorých prírodná termálna voda príjemne zregeneruje.

Občania obce Vyhne okrem turizmu vytrvalo pracujú aj na zachovaní banícko-historickej osvety. V roku 2010 vzniklo občianske združenie s názvom OZ Eisenbach, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti bohatstvo vo forme histórie. Združenie si vytýčilo neľahký cieľ – vybudovanie náučného chodníka, ktorý bude viesť zachovanými baníckymi pamiatkami. Držíme im palce, veľa zdaru a vám krásny vyhniansky výlet.

Dôležité informácie:

  • Obec Vyhne sa nachádza v okrese Žiar nad Hronom
  • Obec sa prvýkrát spomína v prameňoch z trinásteho storočia
  • Vo Vyhniach nájdete tri pamiatky zapísané do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO
  • Počet obyvateľov (k 1.1.2017): 1199

O autorovi

Valentína Tuhá

Valentína Tuhá

Pochádza z Levíc, i keď jej korene siahajú na východ. Jej záľubou sú cudzie jazyky i jazyk slovenský. Nekorunovaným kráľom jej knižných poličiek je jednoznačne J. Steinbeck. K dobrému príbehu nepohrdne tabličkou čokolády. Miluje tanec, zaujíma sa o komunikáciu vo všetkých formách a rada sa rozpráva s osobami netradičných názorov. Ak ste jednou z nich, neváhajte ju osloviť – valentina.tuha@gmail.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať