Testujeme nový web! Zapoj sa do testovania a napíš nám, ako sa ti páči. kontaktuj@wopss.sk Ďakujeme

Odporúčame

Zobor: Cesta za výhľadom na celú Nitru

24. mája 2017 | Blog Regióny

Autor:

Zobor je pomerne nízky vrch, no napriek tomu je najvyšším v blízkom okolí Nitry. Výstup naň ponúka príjemný nenáročný výlet cez les za rozsiahlym výhľadom na mesto. Viacero zaujímavých zastavení dokáže relatívne krátku, ani nie hodinovú, túru oživiť.

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter

Pri výstupe na vrch Zobor je možné sa bezproblémovo dostať relatívne vysoko autom a aj autobusom mestskej hromadnej dopravy. A to až k Špecializovanej nemocnici sv. Svorada. Tí, ktorí uprednostňujú viac pohybu, však môžu začať priamo v centre Nitry. Stúpanie vrchu je postupné, vďaka čomu sa oplatí vytiahnuť bicykel a vydať sa na výlet za výhľadom.

Hneď na začiatku cesty, neďaleko od takzvaného liečebného ústavu, sa nachádza prvá atrakcia – Svoradov prameň. Ako je uvedené na tabulách pri prameni, jeho voda je pitná. Po krátkej chôdzi sa návštevník dostane k náučnému chodníku, ktorý tvoria informačné tabule opisujúce životy tamojších svätcov. Zobor je známy kláštorom benediktínov a najmä pustovníkmi svätým Svoradom a Beňadikom. Takto ozvláštnené stúpanie prebieha hladko a zaručene sa nebudete pri ňom nudiť. Už o niekoľko krokov ďalej sa totiž ocitnete pri prvej vyhliadke s bonusom – Svoradovou jaskyňou. Samotná jaskyňa slúžila ako obydlie a pustovňa sv. Svorada, ktorý tam našiel útočisko. Jeho prítomnosť pripomína kríž a zvetrávajúci sa obraz s jeho podobizňou. Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti bez povinnosti platiť vstupné.

Nočný Zobor a jeho romantická nálada. Zdroj: facebook.com/Moja Nitra/Martin Hečko

Ďalšou zastávkou je Zoborská lesostep. Tejto národnej prírodnej rezervácii dominuje kríž pripomínajúci miestnu kresťanskú tradíciu. Pri kríži sú v skalách podložia zvetrané tvary pripomínajúce ľudské stopy. Legenda hovorí, že keď na tomto kopci tuhla láva, sv. Svorad tam zanechal odtlačok svojej nohy. Fakt, že Zobor je vyhasnutým vulkánom, sa však nepodarilo potvrdiť, hoci tvarom sopku veľmi pripomína. Spomínaná lúčna krajina je známa tým, že na nej rastie 14 druhov chránených rastlín a platí tam 5. stupeň ochrany. Vrcholom Zoborskej lesostepi je Meškov vrch

Pohľad z vrcholu Zobora. Zdroj: planetslovakia.sk

Postupne sa približujeme k hlavnému vyhliadkovému bodu Zobora. Pyramída s vysielačom ponúka výhľad na takmer všetky svetové strany. Popri tom sa v blízkosti nachádza zvyšok vojenského pamätníka v tvare kamenného valca. Stojí tam vrcholová stanica niekdajšej lanovky a rozbehový mostík pre priaznivcov bezmotorového lietania. Otvára sa výnimočný výhľad na mesto a rieku Nitra a ďaleký obzor. Aby ste si všetku tú krásu mohli vychutnať, neváhajte využiť tamojší stacionárny ďalekohľad.

Dôležité informácie:

  • Vrch Zobor sa týči do výšky 586,9 m n. m.
  • Možno využiť bezplatné parkovanie pri liečebnom ústave
  • Výstup od liečebného ústavu trvá 45 minút
  • Zobor je súčasťou pohoria Tribeč
  • Svoradova jaskyňa upúta najmä svojou históriou

O autorovi

Lucia Fabková

Lucia Fabková

Pochádza z Nitry, no v súčastnosti ju tam stretnete len s ťažkosťami. Dnes ju najlahšie zastihnete v Bratislave. Svojimi znalosťami prispieva k fungovaniu WOPPSu, no nevyhýba sa ani písaniu kratších článkov. Má slabosť na čokoládu, veterány, hudbu a zázvorový čaj. Svojím pôsobením chce prispiesť k pozitívnejšiemu vnímaniu Slovenska samotnými Slovákmi, pretože: „Stále máme byť na čo hrdí, aj keď na to častokrát zabúdame pri čítaní novín“. Ak máte nejaké otázky neváhajte a napíšte na lucia.fabkova@wopss.sk

Zdieľaj a ukážeš pekné veci o Slovensku
Share on FacebookTweet about this on Twitter
lista

Mohlo by Vás zaujímať